Startuje plavání, možný vrchol her

13 2004
Atény - Jen si to představte. Je pondělí šestnáctého srpna večer. Na blocích v Olympijském bazénu stojí hvězdná sestava. Začíná finále na 200 m volný způsob. Největší závod her, tvrdí mnozí. "Díky němu může plavání poprvé v historii olympiád předstihnout v atraktivitě atletiku," píše agentura Reuters. Magická dvoustovka, dvoustovka snů.

Ve finále změří síly Američan Phelps, Australané Thorpe a Hackett, nizozemský obhájce titulu van den Hoogenband. S nimi možná i český mladík Svoboda.

"Bude to vzrušující," těší se Phelps. Pouze na této trati potká Iana Thorpa, hrdinu ze Sydney.

Plavecké soutěže her startují už zítra. Opět se čeká drsný duel Američanů s Australany. "Je to skoro nenormální boj, jako válka. Nechtějí mezi sebe vůbec nikoho pustit," říká Svoboda.

Před čtyřmi lety v Sydney dominovali manévrům v bazénu překvapivě hosté z USA. "A letos máme nejsilnější tým od Montrealu 1976," říká Eddie Reese, kouč amerických mužů.

Hlavní atrakcí je devatenáctiletý Michael Phelps. Chce se vyrovnat Marku Spitzovi, který získal sedm zlatých na olympiádě v Mnichově 1972. "Jsem rád, že někdo konečně přijal moji výzvu," prohlásil Spitz. Na jaře se oba poprvé v životě setkali.

Původně uvažoval Phelps dokonce o osmi zlatých, Američané jej však nenominovali do štafety 4x100 m volný způsob. Nastoupí tedy k pěti individuálním startům a dvěma štafetám.

Pokud se svému předchůdci vyrovná, výrobce plavek Speedo mu vyplatí prémii milion eur. "Ale také jsem slyšel, že Speedo nabídlo Ianu Crockerovi 300 tisíc eur, když Michaela porazí," smál se trenér Reese.

Právě Crocker zdolal Phelpse při americké kvalifikaci na stovce motýlek. "Budu to brát jedno po druhém. Nebojím se žádného závodu," ujišťuje Phelps.

Po jiném zápisu do historických análů touží ruský "medvěd" Alexander Popov. Královské disciplíně, kraulové stovce, dominoval v Barceloně 1992 a Atlantě 1996. V Sydney podlehl van den Hoogenbandovi, teď chce plavecký trůn zpět. Stal by se prvním plavcem, který získá individuální medaili na čtverých hrách.

Pozici první dámy se pokusí uhájit Nizozemka Inge de Bruijnová, v bílých plavkách a opálená se nese kolem bazénu jako bohyně. Ale mládí dozrálo, na souboj ji vyzývají třeba Australanka Lentonová nebo Američanka Coughlinová.

Češi vysílají dvanáctičlenný tým, poplavou i dvě štafety. Jen dva borci však živí finálové ambice.

Květoslav Svoboda má v přihláškách (evidují časy za posledních 12 měsíců) desátý nejlepší výkon, Ilona Hlaváčková na 100 m znak osmnáctý. "Vím, že se pohybuji na hraně finále. Musím si věřit. Bez víry by to nešlo," říká Svoboda. "Finále by byl sen," soudí Hlaváčková.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz