Srbové vypadli, nestačili na Rusy

25 2004
Atény - V zápase favoritů se ve čtvrtfinále olympijského volejbalového turnaje radovali Rusové, kteří zdolali obhájce zlata ze Sydney tým Srbska a Černé Hory 3:1 na sety. Dalšími semifinalisty jsou hráči Itálie, USA a Brazílie. Poražení ze čtvrtfinále se utkají o páté až osmé místo.

Dosavadní výkony ruského týmu na turnaji nebyly nijak přesvědčivé a před šesti týdny ho vyškolili i čeští reprezentanti ve finále Evropské ligy v Opavě.

Dnes však šlo o mnohem více, navíc Rusové vycítili o to větší šanci, že v srbské sestavě chyběl ústřední smečař. Univerzál Miljkovič musel být dokonce s vysokými horečkami hospitalizován.

Klíčová byla koncovka třetího setu. Rusové odvrátili dva setboly a po dvouhodinové bitvě je do semifinále poslal Baranov. Jeho smeč srbské družstvo, jehož osu tvoří bratři Grbičové, už nevybralo.

Před čtyřmi lety Vladimir Grbič po finále hrdě pózoval na kůlu pro rozhodčí s tehdy ještě jugoslávskou vlajkou, dnes seděl se sklopenou hlavou na palubovce.

Rusové se o postup do finále utkají v pátek s Itálií, která ve čtyřech setech vyřadila Argentinu. Jihoameričané vyhráli úvodní set 25:22, pak ale vládu na palubovce převzal italský útočník Andrea Sartoretti.

Pěti body z podání a rozhodujícím smečem přispěl do italského součtu Alessandro Fei, vítězství si ale mistři Evropy zajistili až po dramatických koncovkách.

Tu poslední okořenil sporný výrok rozhodčích při argentinském setbolu. Místo odchodu na pátý set bylo vyrovnáno na 26:26 a zklamaní Argentinci se už na další míče nedokázali dostatečně koncentrovat.

Po neuvěřitelném výpadku opustili turnaj domácí Řekové. Nad americkým výběrem vedli ve čtvrté sadě 20:12 a rázným krokem směřovali k postupu.

Takový náskok se po změně bodování v mužském volejbalu málokdy rozplyne, ale Američané to dokázali. Z dalších deseti rozeher totiž získal tým USA devět bodů.

Set nakonec Američané vyhráli 25:23, v tie-breaku pak při podání nejlepšího řeckého hráče, bývalého československého reprezentanta Andreje Kravárika, odvrátili mečbol a sami po výsledku 17:15 triumfovali. Málokdy vídané drama trvalo dvě a čtvrt hodiny.

Řecký nahrávač Vasileios Kurnetas označil prohru za sportovní sebevraždu. "Po takovém výpadku bylo nesmírně těžké soustředit se na pátý set. Byli jsme krůček od největšího vítězství v historii, pro takovou prohru nemám absolutně žádnou omluvu," řekl na oficiální stránce her.

Američané se v semifinále utkají s vítězem večerního duelu mezi Brazílií a Polskem.

Semifinále olympijského turnaje volejbalistů doplnili podle očekávání jeho největší favorité z Brazílie. Ti v závěrečném duelu dnešního programu zdolali Polsko a jako jediní neztratili ve čtvrtfinále ani set. V pátek se utkají s týmem USA, Rusové nastoupí proti Itálii.

Výsledky - čtvrtfinále:
Brazílie - Polsko 3:0 (22, 25, 18).
USA - Řecko 3:2 (20, -22, -25, 23, 15).
Itálie - Argentina 3:1 (-22, 22, 24, 26).
Rusko - SČH 3:1 (27, -23, 25, 26).

Ruská radost. Konstantin Ušakov, Andrej Jegorčev and Alexej Kazakov (zleva) oslavují postup do semifinále olympijského turnaje. Ve čtvrtfinále porazili ruští volejbalisté 3:1 na sety reprezentaci Srbska a Černé Hory.

Rus Pavel Abramov (v červeném) se snaží překonat dvojblok Duly Mestera (vlevo) a Nikoly Grbiče z týmu Srbska a Černé Hory. Ruští volejbalisté vyhráli ve čtvrtfinále olympijského turnaje 3:1 na sety.

Italský volejbalista Luigi Mastrangelo smečuje proti bloku Alejandra Spajice z Argentiny. Italové čtvrtfinálový zápas na OH v Aténách vyhráli 3:1.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz