Sprinterka Edwardsová si dva roky nezaběhá

11 2004
New York - Americká sprinterka Torri Edwardsová si dva roky nezaběhá. Americká antidopingové agentury USADA ji totiž potrestala zákazem startu za pozitivní test na zakázaný stimulant Niketamid, který měla v dubnu na mítinku na ostrově Martinik. Edwardsová se okamžitě odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Arbitráž sídlí v Lausanne, ale během olympiády bude mimořádně zasedat přímo v
Aténách.

"Edwarsová byla potrestána zákazem startů ve všech oficiálních soutěžích počínaje 18. červencem 2004. Všechny její výsledky od tohoto data budou anulovány," uvádí se v oficiálním prohlášení USADA.

Edwardsová se kvalifikovala na olympijské hry do sprintů na 100 a 200 metrů a do štafety.

Atletka nebyla po vynesení trestu k zastižení, její klub HSInternational jen umístil na svou internetovou stránku oficiální prohlášení.

"S Torri Edwardsovou bylo nakládáno přísněji než s jinými sportovci, kteří jednoznačně porušili pravidla a úmyslně obcházeli regule IAAF a WADA," stojí v něm.

Sedmadvacetiletá sprinterka získala titul mistryně světa poté, co byla její krajanka Kelli Whiteová dodatečně diskvalifikována kvůli dopingu.

Na šampionátu v Paříži byla pozitivně testována na stimulant modafinil a rovněž dostala dvouletý trest. 

Edwardsová se obvinění z úmyslného dopingu brání. Na Martiniku prý dostala od svého fyzioterapeuta tabletky glukózy a netušila, že obsahují zakázané povzbuzující látky.

Zatím není jasné, kdo ji v americké nominaci pro olympijské hry nahradí. Místo na startovní listině na stovce by měla zaujmout překážkářka Gail Deversová, která na národní kvalifikaci skončila v hladkém sprintu čtvrtá.

Sedmatřicetiletá atletka, jež má dvě zlaté medaile z olympiád v Barceloně a Atlantě, je podle informací listu New York Post připravená nominaci přijmout.

Na dvoustovce by místo Edwardsové mohla běžet LaShaunte'a Mooreová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz