Šmídová se posunula na druhé místo

20 2004
Atény - Česká jachtařka Lenka Šmídová je před poslední, jedenáctou rozjížďkou na druhém místě olympijské soutěže. V páteční deváté rozjížďce třídy Evropa obsadila Češka třetí místo a v desáté byla sedmá. Třetí Dánka Livbjergová na ni ztrácí čtyři body. Závěrečná jedenáctá rozjížďka je na programu v neděli.

Šmídová, jejímž protestem proti diskvalifikaci ze šesté jízdy se rozhodčí odmítli znovu zabývat, byla před devátou rozjížďkou na čtvrtém místě. Na třetí Dánku Signe Livbjergovou ztrácela bod a druhá Blancková byla o další dva body před ní.

Jako již tradičně první rozjížďka dne Šmídové vyšla. Obsadila v ní třetí místo a nechala za sebou obě své největší soupeřky.

V desáté rozjížďce pak skončila česká jachtařka sedmá, ale druhé místo průběžného pořadí neopustila.  Od zisku historické olympijské medaile pro český jachting ji dělí pouze jedna jízda.

Do poslední jízdy se bude Šmídová snažit dobře odstartovat, aby nedala šanci třetí Dánce Signe Livbjergové a čtvrté Australance Sarah Blanckové. "Pokusím se dostat před ně a nedat jim nejmenší šanci, ale to může být utopie. Budu bojovat o každý
metr," řekla Šmídová.

Ještě existuje možnost, že se jedenáctá jízda zruší, jelikož podle předpovědi meteorologů nemá v neděli foukat. V tom případě by Šmídová získala stříbrnou medaili.

"Jsem spokojená, ale hodně jsem riskovala na startu," řekla Šmídová. V druhé jízdě sice devětadvacetiletou Češku Livbjergová předstihla a skončila čtvrtá, Šmídová však přesto druhou příčku uhájila. Česká jachtařka má před závěrečnou jízdou na Dánku
náskok čtyř bodů, čtvrtá Blancková je již o sedm bodů zpět.

Šmídová se stále snaží zvrátit diskvalifikaci ze šesté jízdy, kterou se v pátek rozhodčí odmítli znovu zabývat. Trenéři shánějí videozáznam situace, kterou možná natočili Novozélanďané. "Ale naděje je mizivá. Soustředím se na závod," řekla jachtařka.

Sama by mohla na moři schválně vyvolávat konflikt a soupeřky protestem 'potopit', ale to nechce. "Takový spor bych vyhrála, ale taková nejsem. Nebudu si nic vymýšlet. Za to mi ta medaile nestojí, abych se nemohla podívat do zrcadla," řekla Šmídová.

Suverénní postavení potvrdila v pátek Norka Siren Sundbyová, která obě části vyhrála a v čele průběžného pořadí má před Šmídovou dvacetibodový náskok. "Na zlato už nemám," řekla Šmídová a vyvolala svou odpovědí usměv na tvářích norských novinářů.

Český jachtař Martin Trčka si ve třídě Laser oproti čtvrtku o dvě příčky polepšil. V dnešních rozjížďkách obsadil 34. a 10. místo a před závěrečnou nedělní jízdou figuruje na třicátém místě průběžného pořadí.

O jedno místo horší než Trčka je v kategorii Mistral Tomáš Malina, jenž byl dnes 31. a 26. a v čtyřiatřicetičlenném poli mu patří jednatřicátá příčka. O dvě místa za ním je slovenský jachtař Martin Lapoš.

Výsledky
Evropa - po deseti rozjížďkách: 
1. Sundbyová (Nor.) 35,0, 2. Šmídová (ČR) 55,0, 3.  Livbjergová (Dán.) 59,0.
Laser - po deseti rozjížďkách:
1. Scheidt (Braz.) 49,0, 2. Geritzer (Rak.) 58,0, 3. Zbogar (Slovin.) 63,0, ...30. Trčka (ČR) 221,0.
Mistral - muži (po šesti rozjížďkách):
1. Santos (Braz.) 18,0, 2. Fridman (Izr.) 21,0, 3. Miarczynski (Pol.) 24,0, ...31. Malina (ČR) 142,0, 33. Lapoš (SR) 153,0.

Česká jachtařka Lenka Šmídová při desáté jízdě třídy Evropa.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz