Šmídová bojuje na moři i před jury

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jachtařka Lenka Šmídová bojuje o olympijskou medaili jako mořská lvice. Ve čtvrtek vyhrála sedmou rozjížďku třídy Evropa, už třetí na letošní olympiádě. Stejný počet výher má vedoucí Norka Sundbyová, Šmídová se celkově drží těsně čtvrtá. Za pátým místem už je hluboká bodová propast.

Pomůže španělské svědectví?
Pozdě večer měl ještě zasednout jachtařský tribunál a znovu řešit protest Šmídové proti středeční diskvalifikaci.

"Sehnali jsme svědkyni, Španělku Garrigovou, která by měla potvrdit její nevinu," tvrdí Karel Bauer, šéf jachtařů a místopředseda českého olympijského výboru.

"Neviděla jsem, že by Lenka do někoho narazila," potvrdila Neus Garrigová, která jela v inkriminovaném okamžiku za oběma soupeřkami. Jenže Šmídová se zdržela
až do deseti večer na dopingové kontrole. Jury tak zasedne dnes ráno v 9.30, ještě než vypukne další závodní program. 

Pokud by Šmídová uspěla, získala by zpět ztracených sedm bodů - to by znamenalo už průběžnou druhou příčku! A dokonce naději na zlato! Do nedělního konce
zbývají tři jízdy. 

Co se vlastně stalo? Norka Siren Sundbyová, hlavní favoritka a vedoucí žena závodu, zahlásila ve středu protest - Šmídová ji údajně trefila ráhnem při předjíždění. x "Nevím o tom, ani jsem tomu na moři nevěnovala pozornost, protože jsem myslela, že se jedná o někoho jiného," vyprávěla česká jachtařka.

Chybějí důkazy - Norka lže?
Podle pravidel měla Šmídová ihned na vodě udělat dvě otočky. Tím by ztratila možná půl minuty a pár pozic, ale vyhnula by se diskvalifikaci. "A možná by je ještě dojela, protože je tady setsakramentsky rychlá," myslí si Bauer. 

Rozhodčí potvrdili trest pro Šmídovou pouze na základě tvrzení Norky. "Nikdo to neviděl, televize tuhle jízdu netočila, chybí jasný důkaz," diví se Bauer.

"Propočítávali jsme veškeré možnosti kontaktu a vyšlo nám opět, že k němu nemohlo dojít. Lenka jela ve větrném stínu, nevynutila si akci Sundbyové," tvrdí kouč David Křížek. 

Proč tedy Norka, s níž má Šmídová přátelské vztahy, zaútočila tímto způsobem? V kuloárech údajně prohlásila: "Musím být taky tvrdá na ostatní." I ona byla velmi přísně diskvalifikována ze třetí jízdy. Potalčuje se vzpoura vnitrozemců?

Souboj o medaile drtí zákulisní tlaky jachtařských mocností. Šmídová jako jediná zástupkyně vnitrozemského státu usiluje o prestižní "mořskou" medaili. 

Možnost dalšího otevření případu přinesl jen pracný objev nové skutečnosti, svědectví Španělky. "Každý bod je ve vyrovnaném poli cenný, nikomu se moc nechce nám pomáhat," soudí Křížek.

Čtvrteční odpoledne protelefonoval šéf Bauer s mezinárodním rozhodčím Pavlovským a hledali všechny možnosti. 

Pokud by jury uznala protest Šmídové, zároveň by řekla: Sundbyová lhala. A tohle závažné obvinění by podle paragrafu 69 znamenalo vyloučení dvojnásobné mistryně světa z olympijského závodu!

"Kompromis se bude jen těžko hledat," krčí rameny Bauer. 

Ostatní čeští jachtaři se drží spíše v pozadí výsledkových listin. Michael Maier ve Finnu je po 10 z 11 jízd patnáctý. "Chybuju," přiznává čtyřicetiletý zkušený borec na své třetí olympiádě.  "Začal jsem třináctým místem a od toho se to odvíjí."

Martin Trčka v Laseru je třicátý po 7 z 11 jízd. Stejně jako surfař Tomáš Malina ve třídě Mistral - tomu ale zbývá ještě 7 rozjížděk.

Jachtařka Lenka Šmídová na olympijských hrách bojuje o medaili.

Jachtařka Lenka Šmídová na olympijských hrách bojuje o medaili.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz