Slunce uzamklo Švehlu na pokoji

23 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zápasník Petr Švehla se zapojí do bojů na olympijských žíněnkách. Čeká se od něho medailové překvapení. Do Atén přiletěl týden před prvním zápasem a celou tu dobu se více méně skrýval před sluncem. "Hlídám váhu a šetřím energii," hlásil ve svém pokoji.

Do Atén přicestovali jen dva zápasníci v řecko-římském stylu - Švehla bude soutěžit v nejlehčí kategorii do 55 kilogramů, David Vála v té nejtěžší do 120 kilogramů.

Švehla před čtyřmi lety zápasil v Sydney, takže může srovnávat olympijské zázemí. "Vesnice je pěkná, podobná jako v Austrálii. Domy jsou tu ale o trošku větší a pohodlnější," pochvaluje si.

Týdenní aklimatizaci v Řecku považuje za dostačující. "Většinu času jsem odpočíval a hlídal, abych neshodil. A taky jsem lehce trénoval," popsal svůj režim závodník klubu PSK Olymp Praha.

Do aténského zápasnického centra Ano Liossia Olympic Hall se podívat nebyl. "Viděl jsem ji jen v televizi," mávl rukou na obrazovku, kde zrovna zápasily ženy.

Pro trénink mu stačila tělocvična v olympijské vesnici, kde našel potřebné vybavení - kromě žíněnek i váhu na přesnou kontrolu tělesné hmotnosti.

"Byli jsme tam každý den. Šlo o rychlé hodinové intenzivní tréninky, abych upravil váhu na potřebných a přesných padesát pět kilogramů," podotkl dvaatřicetiletý Švehla.

Když neceký den před svým prvním zápasem odjížděl na vážení, stavil se ve vesnici v klubovně sloužící jako centrum oddechu českých reprezentantů. "Mám přesně pětapadesát," oznámil ve dveřích.

Mistr Evropy z roku 2001 skončil před čtyřmi lety v Sydney šestnáctý. O letošních ambicích nemluví, přesto si od něj mnozí slibují medaili.

"Důležitý bude postup ze skupiny. Hodně záleží na losu. Můžete dostat toho největšího favorita a hned skončit, nebo to dopadne naopak a jde se hodně daleko. Mohlo by to vyjít - pokud bude štěstí a forma," doufá svalovec trénovaný koučem Ervínem Vargou.

Jméno svého soupeře se stejně jako David Vala dozvěděl několik hodin po vážení. A nejde o žádná "ořezávátka". Ve skupině má bývalého mistra světa Dennise Halla z USA a bronzového medailistu z loňského evropského šampionátu Oleksije Vakulenka z Ukrajiny... - více zde

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz