Skromná a pilná, říkají o Hykové

19 2004
Aš, Plzeň - Skromná a pracovitá, pečlivá v tréninku. Tak o střelkyni Lence Hykové, stříbrné olympijské medailistce, mluví v Aši lidé, kteří ji znají. „Je to hodně pilná holka. A co vím, byla to i dobrá studentka,“ uvedl Milan Vrbata, který v posledních letech pro regionální tisk sledoval sportovní dráhu Lenky Hykové.

„Ale na jejím úspěchu má minimálně z padesáti procent zásluhu její otec,“ připomněl Vrbata roli Vladimíra Hyky, který ve střelbě reprezentoval na olympiádě v Montrealu.

„Tohle bude mít ve městě veliký ohlas,“ zamyslel se Jiří Plíšek, sekretář ašského fotbalového klubu. „Proslavila Aš, nikdo takový tady nebyl a možná zase dlouho nebude.“

Stříbrnou medailistku zná od jejího dětského věku, dokonce jsou panelákovými sousedy. „Hykovi bydlí v sedmém, my ve druhém patře. Mluvíme spolu v jednom kuse, viděl jsem i její ceny i ceny jejího otce,“ pochlubil se Plíšek.

„Trénuje každý den, prakticky v jednom kuse. Taky mi půjčila pistoli, abych si to vyzkoušel, ale řeknu vám, že jsme ani nenašli broky. Papírový terč byl netknutý, je to kumšt,“ pokýval Plíšek uznale hlavou.

V televizi si soused Lenky Hykové nenechal ujít přímý televizní přenos, při kterém mu prý hodně zatrnulo. „Když trefila dvě osmičky, říkal jsem si, že je to v háji, ale nakonec to dopadlo fantasticky,“ radoval se Jiří Plíšek.

„Hykovi před olympiádou mluvili o úspěchu jako o osmé příčce, ale mým tajným tipem bylo zlato nebo stříbro. Sledoval jsem její vývoj, měla výbornou formu. O svém tipu jsem jim ale neříkal, oni jsou střelci docela pověrčiví,“ uvedl Milan Vrbata.

„Mým přáním je, aby se ten úspěch zúročil třeba novou střelnicí v Aši, kam by přišlo deset dětí a z nich někdy vyrostla další Lenka Hyková,“ prohlásil Vrbata.

Sám dobře ví, v jakých skromných podmínkách se Lenka Hyková ještě v nedávné minulosti připravovala.

„Táta stál schovaný za sloupem pneumatik a snad ručně obracel terče. Teď už je střelnice lepší, ale stále jsou to velmi skromné podmínky,“ dodal Milan Vrbata.

Fandové z plzeňské Dukly, za níž Lenka Hyková střílí, se k televiznímu přenosu sešli v restauraci střelnice v Plzni-Lobzích.

„Byla uvolněná, nikdo od ní nečekal medaili. O to se zřejmě střílelo líp,“ jásal zástupce Dukly Pavel Bittner.

Nakonec podnik burácel radostí. „Máme stříbro! Slavíme! Přineste šampaňské,“ poroučel šéf klubu Bohumír Pokorný. „Budeme slavit snad celý den.“

Klubový šéf věřil v úspěch už po první části střelecké soutěže. Po ní se totiž Lenka Hyková dělila o první příčku. „Nebylo tím sice ještě nic jistého, ale byl to velký náznak toho, že má formu,“ obhajoval Pokorný svůj optimismus.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz