Skokanka se dočkala her až jako sudí

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Šestnáct českých rozhodčích bude řídit sportovní soutěže na olympiádě. Pouze jediný z nich se už her zúčastnil jako sportovec. Kormidelník veslařské čtyřky z Tokia 1964 Arnošt Poisl. Skokanka do vody Hana Novotná, která do Atén odletěla včera, o účast usilovala třikrát.

Marně. Do Moskvy ji nepustily příušnice, do Los Angeles komunistický bojkot a do Soulu plavecký svaz.

„Týden před hrami mi řekli: Nejedeš, a víc nikdo nevysvětlil,“ vzpomíná.
Vzhledem k tomu, že tentokrát Česko nemá zástupce, hýčká naději na finále.

„Moc se těším i na ostatní sporty, snad uvidím plavání,“ říká majitelka reklamní firmy a trenérka mládeže. A také letošní veteránská mistryně světa ve skocích z třímetrového prkna.

Mezi atlety bude mít důležité slovo Miloslav Lapka, který střeží čistotu chodeckého stylu. „Ale ani nad našimi kluky oči přimhuřovat nemůžu,“ říká bývalý reprezentant v chůzi, nyní sociální ekolog Akademie věd.

Naopak zápasníci si zastání v rozhodcovském sboru v osobě Václava Čedroně pochvalují. „Každý hlas má svoji váhu, v našem sportu existují vlivové regionální skupiny. Teď uvidí, že naše borce nemohou poškodit, protože bychom jim to mohli vrátit,“ tvrdí trenér Ervín Varga.

Moderní pětibojaři si půjčují experty pro jednotlivé disciplíny. Bývalý kordista František Janda má na kontě 12 evropských a 7 světových šermířských šampionátů. „Řídit pětibojařské zápasy je těžší. Souboj trvá jen minutu, a je proto mnohem otevřenější,“ porovnává.

Nejvíc zástupců - tři - má badminton, mezi nimi i manželský pár: Mojmír Hnilica je hlavní, jeho žena Světlana pomezní rozhodčí.

Pošpiněnou čest českých fotbalových sudích bude hájit devětadvacetiletá Dagmar Damková v turnaji žen. Český fotbal měl na olympiádě v historii pouze dva muže v černém - Fantu (1920) a Koreluse (1964).

Zajímavou postavou je volejbalová rozhodčí Karin Záhorcová. Doma teď nadvakrát nesložila zkoušky a sestoupila z elitní soutěže...

Rozhodčí nominují světové sportovní federace, které jim hradí letenky, ubytování v hotelu a diety okolo 50 eur na den. „A Český olympijský výbor nám dal tepláky, tričko a čepici,“ usměje se Hana Novotná. Účast v Aténách je pro ně prestižní záležitostí.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz