Skifařská finále medaili nepřinesla

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tři neúspěšné pokusy o zisk medaile absolvovali na olympijském kanále ve Schinias čeští veslaři. Finálové jízdy jely tři skify, nejlépe dopadla Miroslava Knapková, která skončila na čtvrtém místě. Pátá místa zbyla na Václava Chalupu i na dvojskif Ondřej Synek, Milan Doleček.

Všichni přijali porážky sportovně a uznali sílu soupeřů. "Byli silnější, musím se s tím vyrovnat," řekl v cíli Václav Chalupa. 

Miroslava Knapková dokonce po zisku nepopulárního čtvrtého místa rozdávala úsměvy na všechny strany.

"Byl to skvělý závod v nádherných podmínkách a já jsem podala jsem jsem maximální výkon. Ještě nikdy jsme takhle dobře nejela, ale soupeřky byly starší a zkušenější," uvedla skifařka a ještě dodala jeden důvod ke spokojenosti: "Překonala jsem tátu, ten byl na olympiádách pátý a šestý."

Knapková zpočátku vedla
Jediná česká veslařka na olympiádě začala první finálovou jízdu sobotního programu rychle. Na konci prvního ze čtyř půlkilometrových úseků byla Knapková první, ale brzy se před ní začala dostávat Katrin Rutschowová-Stomporowská z Německa.

"Chtěla jsem začít volněji, a docela jsem se divila, že jsem první. Přitom mě to nestálo ani moc sil," přiznala třiadvacetiletá blondýnka.

Němka všem brzy ujela a Knapková bojovala s Běloruskou Karstenovou a Bulharkou Nejkovovou o zbývající dvě medaile. V půlce závodu byla ještě druhá, ale pak se jí začaly soupeřky ztrácet.

Výsledky: 1. Rutschowová-Stomporowská (Něm.) 7:18,12, 2. Karstenová (Běl.) 7:22,04, 3. Nejkovová (Bul.) 7:23,10, 4. Knapková (ČR) 7:25,14, 5. Waddellová (N. Zél.) 7:31,66, 6. Dominguezová-Asensiová (Šp.) 7:49,11.

Chalupovi došly síly
Také Václav Chalupa vstoupil do závodu rázně a první pětistovku vyhrál. "Jinak jsem snad ani jet nemohl," myslí si šestatřicetiletý skifař. "V posledních letech, pokud jsem zůstal pozadu, tak už jsem to většinou už nedotáhl."

Ještě půl kilometru před cílem byl Chalupa třetí, ale na gradující tempo nestačil. "Byl to hrozně rychlý závod, medailisti neustále zrychlovali a mně už došly síly," přiznal stříbrný medailista z barcelonské olympiády v roce 1992.

Zlato vybojoval úřadující mistr světa Olaf Tufte z Norska, za ním se skončili Jueri Jaanson z Estonska a Ivo Janakijev z Bulharska. "Jaanson s Janakijevem za celou sezonu skoro nebyli vidět. Většinu závodů vynechali, a přiznám se, že jsem je mezi největší soupeře nepočítal," překvapilo Chalupu.

Výsledky: 1. Tufte (Nor.) 6:49,30, 2. Jaanson (Est.) 6:51,42, 3. Janakijev (Bul.) 6:52,80, 4. Fernandez (Arg.) 6:55,17, 5. Chalupa (ČR) 6:59,13, 6. Maeyens (Bel.) 7:01,74.

Dvojskif nepřekvapil
Ondřej Synek s Milanem Dolečkem to přes neúspěch svých krajanů chtěli zkusit podobným způsobem a pokusili se o rychlý start. "Chtěli jsme napálit první pětistovku, ale ujet jsme jim nedokázali," vysvětloval Doleček.

Český dvojskif stále bojoval o čtvrté páté místo, na lepší pozici to nestačilo. Ve finiši pak podlehli Estoncům a zůstala jim pátá příčka. "Bolelo to, ale to bolí vždycky," přiznal po závodě vyčerpaný Synek. "Je mi špatně, motá se mi hlava."

Olympijskými vítězi se stali Adrien Hardy, Sebastien Vieilledent z Francie. "Jestli si někdo myslí, že páté místo na světě je neúspěch, tak tomu nerozumí," řekl ke konečnému umístění.

Výsledky: 1. Vieilledent, Hardy (Fr.) 6:29,00, 2. Špik, Čop (Slovin.) 6:31,72, 3. Galtarossa, Sartori (It.) 6:32,93, 4. Gulov, Endrekson (Est.) 6:35,30, 5. Synek, Doleček (ČR) 6:35,81, 6. Abdullah, Nuzum (USA) 6:36,86, 7. Simonsen, Adamsen (Nor.) 6:37.25.

Dvojskif lehkých vah

Dvojskif lehkých vah Michal Vabroušek a Václav Maleček skončil v olympijské regatě celkově devátý, když v dnešním B-finále obsadil třetí místo.

Výsledky:
Dvojskif lehkých vah - B finále:
1. Ruckman, Tucker (USA) 6:45,20, 2. Guimerans, Alvarez (Šp.) 6:46,48, 3. Vabroušek, Maleček (ČR) 6:46,77, ...5. Babač, Podstupka (SR) 6:58,78.

Veslař Václav Chalupa ve finále skifu na hrách v Aténách dojel na pátém místě

Český veslař Václav Chalupa po dojetí finále skifu, v němž skončil na pátém místě

Skifařka Miroslava Knapková po dojetí finále na hrách v Aténách, kde obsadila čtvrté místo

Skifařka Miroslava Knapková ve finálové jízdě, v níž na hrách v Aténách skončila čtvrtá

Radost Katrin Rutschowové-Stomporowské v cíli finálového závodu.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz