Silniční závod Čechům nevyšel, vyhrál Ital

Vítěz cyklistického závodu Bettini - Vítěz silničního závodu cyklistů Ital Bettini zvedá po vítězném průjezdu cílem ruce nad hlavu. | foto: Reuters

14 2004
(Od zvláštního zpravodaje iDNES) Olympijský silniční závod jednotlivců v Aténách, který rozhodly úniky, vyhrál Ital Bettini před Portugalcem Paulinhem. Třetí dojel Belgičan Merckx. Češi skončili až vzadu - Anderle byl 58., Svorada 63., Sosenka 65., Hrazdíra odstoupil.

"Závod mi nesedl, budu se na něj snažit co nejrychleji zapomenout," prohlásil po dojezdu závodu Ondřej Sosenka.

O olympijský triumf se ucházelo na startu celkem 144 cyklistů. Trať měřila celkem 224,4 kilometrů - sedmnáct okruhů po 13,2 kilometrech.

Pole prosévaly pády a slunce
Strategie českých cyklistů byla od počátku jasná - vše pro úspěch skvělého spurtera Jána Svorady. Jenže plány Čechů - a nejen jejich - zhatily pády. Větší, při nichž spadlo nejméně deset jezdců, byly tři. Hned ten v prvním kole neustál ani Sosenka.

"Závod byl strkanice, což není můj styl. Pád mě psychicky srazil, pak už jsem se tam tolik necpal a přibržďoval jsem," řekl cyklista.

Kromě soupeřů vedle sebe měli soupeře i nad sebou. Teploměr v rozžhaveném centru Atén pod legendární Akropolí, kde se kroužilo, se během závodu vyšplhal z 31 stupňů na startu až ke čtyřicítce ve finiši.

Úvodní pád znamenal konečnou i pro světového šampiona Astarloa ze Španělska, do nemocnice musel Nizozemec Boogert. Vzdali i taková esa, jako ruský veterán Jekimov či trojice Španělů Gutierrez, Galdeano a Freire.

Ital přespurtoval Portugalce
Vítězem závodu se stal italský specialista na jednorázové závody Paolo Bettini, který potvrdil svou formu minulý týden druhým místem v San Sebastianu. "Celý sportovní svět už teď ví, kdo jsem," byl nadšen Bettini, podle něhož závod nebyl obtížný. "Stále vedl někdo z Italů."

Bettini se v předposledním kole pustil do vítězného úniku společně s Portugalcem Sergiem Paulinhem, kterého při dojezdu před aténskou radnicí o sekundu přespurtoval. "Byl to obtížný závod. Ovšem je to vzrušující pocit, báječný. Jsem šťastný a medaili věnuji své zemi," byl i přes těsnou porážku spokojen Portugalec.

Třetí místo si vybojoval Belgičan Axel Merckx. O čtyři sekundy za ním dovedl zbytek jezdců do cíle Němec Erik Zabel. "Zkusil jsem se od pelotonu odpoutat a myslím, že se mi to povedlo. Bylo to ale hodně obtížné," usmíval se Merckx v cíli.

Prognózy před startem při neúčasti šestinásobného amerického vítěze Tour de France Lance Armstronga favorizovaly vítěze silničního závodu jednotlivců z olympiády v Sydney Němce Jana Ullricha. Ten se nakonec musel spokojit až s devatenáctým místem.

Výsledky:
1. Bettini (It.) 5:41:44, 2. Paulinho (Portug.) -1, 3. Merckx (Belg.) -6, 4. Zabel (Něm.), 5. Hauptman (Slovin.), 6. Kirchen (Luc.), 7. Hammond (Brit.), 8. Hoj (Dán.), 9. Arvesen (Nor.), 10. Kolobněv (Rus.) všichni -12, ... 58. Andrle, 63. Svorada, 65. Sosenka (všichni ČR) všichni -8:51, 71. Riška (SR) -9:44, Hrazdíra (ČR) a Jurčo (SR) nedokončili.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz