Šebrleho pochválil také O´Brien

25 2004
Praha - Mimořádného ocenění se dostalo Romanu Šebrlemu po triumfu v Aténách. Pochválil jej i jindy nabubřelý olympijský šampion z Atlanty 1996 Dan O´Brien! "Šebrle je šampionem zaslouženě. Je pravděpodobně desetibojařem s dlouhodobě nejvyrovnanějšími výkony, zřejmě i všech dob," řekl bývalý světový rekordman.

Dan O'Brien,  který dominoval světovému desetiboji hlavně v první polovině 90. let a letos v červenci kvůli zdravotním problémům ukončil kariéru, komentuje aténské atletické soutěže pro americkou zpravodajskou stanici CNN. 

Podle O'Briena se druhý den desetiboje odehrával dle jeho očekávání: Šebrle byl jasným favoritem a svou stabilní výkonnost potvrdil. O'Brien nicméně očekával, že kartami zamíchá i jeho krajan Tom Pappas, který však kvůli zranění předčasně skončil.

"Stal se Herkulem v zemi potomků Dia," píše o Šebrlem francouzská agentura AFP. "Tak jako Herkules zahnal strach a paniku, aby dokončil svých 12 hrdinských činů, odolal Šebrle náporu Američana Bryana Claye a Kazacha Dmitrije Karpova. A pouhých 12 let poté, co udělal první atletické krůčky, vstoupil do análů olympijských her," píše AFP.

Agentura připomíná, jak se Šebrle učil a zlepšoval ve stínu svého krajana Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa. "V pravý čas se mu však podařilo z jeho stínu vystoupit a uspět tam, kde jeho mentor selhal" - stal se v květnu 2001 prvním mužem, který překonal hranici 9000 bodů, připomíná AFP.

Podle ní se nelze divit tomu, že Šebrle, který tak toužil po olympijském zlatě, nakonec možná zklamal některé fanoušky tím, že neútočil v závěru desetiboje na svůj světový rekord a "spokojil se" s pátým nejlepším výkonem historie. "Hlavní bylo vyhrát.

Rekord může ještě vylepšit, třeba hned na dalším mítinku," píše AFP. Podle ní by se tak mohlo stát například na tradičním mítinku ve francouzském Talence, kde se Šebrle znovu setká se svými "následníky trůnu" z Atén - Clayem a Karpovem.

Šebrle jako třetí atletický major?

Pokud Šebrle do Talence odjede, možná bude startovat jako major české armády. Atlet pražské Dukly je profesionálním vojákem s hodností kapitána a triumf v Aténách by mu mohl vynést povýšení podobně jako předchozí úspěchy.  Podle mluvčího ministerstva obrany Ladislava Štichy o tom však zatím nebylo rozhodnuto.

V roce 2001 si Šebrle světovým rekordem vysloužil hodnost nadporučíka a po triumfu na předloňském mistrovství Evropy si polepšil na kapitána. Hodností majora by se vyrovnal kolegům z reprezentace Tomáši Dvořákovi a oštěpaři Janu Železnému.

Mimochodem, právě Železného způsob přípravy bude možná Šebrle kopírovat v příštích letech.  Světový rekordman a olympijský vítěz už nebude tolik závodit a připraví se vždy pouze na jeden vrchol v roce.

"Letos to byla neskutečně tvrdá příprava, skoro na hraně se zdravím," prohlásil kouč Dalibor Kupka, k němuž odešel Šebrle po MS 2001 v Edmontonu ze skupiny Zdeňka Váni. Je možné, že v příští sezoně Šebrle postaví na druhou kolej halové mistrovství Evropy v Madridu a zaměří se na mistrovství světa v Helsinkách. Zlatou medaili ze světového šampionátu ještě jako jedinou nemá.

Roman Šebrle se raduje z osobního rekordu ve vrhu koulí 16,36 metru

Roman Šebrle slaví na stadionu v Aténách triumf v olympijském desetiboji. (24. srpna 2004)

Roman Šebrle slaví na stadionu v Aténách triumf v olympijském desetiboji. (24. srpna 2004)

Roman Šebrle při hodu oštěpem.

VYHRÁL JSEM! raduje se Roman Šebrle. Za ním stojí celkově druhý Bryan Clay ze Spojených států.

Český desetibojař Roman Šebrle po úspěšném hodu diskem.

Desetibojař Roman Šebrle - hod diskem

Desetibojař Roman Šebrle odpočívá mezi disciplínami.

Desetibojař Roman Šebrle na překážkách.

Desetibojař Roman Šebrle při skoku do výšky

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz