Šebrle potrénoval, spát půjde po desáté

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jediný trénink absolvoval v Aténách před startem olympijského desetiboje český atlet Roman Šebrle. Na stadionu Dekeleia poblíž olympijské vesnice se lehce procvičil a zaběhal si pod dohledem osobního kouče Dalibora Kupky. Potrénoval s ním i reprezentační kolega Tomáš Dvořák.

"Na nic jsme se nezaměřovali, Roman se jen potřeboval protáhnout," líčil průběh tréninku trenér Kupka.

Ranní cesta na stadion Dekeleia se českým desetibojařům trochu zkomplikovala, protože nejezdily autobusy. "Kluci si nakonec museli vzít auto," prozradil šéf české atletické reprezentace Václav Fišer.

Se Šebrlem v neděli trénoval i Tomáš Dvořák. Oba hýřili dobrou náladou, byli samý vtip. Po rovinkách a startech z bloků v teniskách si pohrávali s velkou můrou. Neštítili se ohyzdného hmyzu, naopak Dvořák se s ním nechal fotit na prsou. "Dostaneš řád můry zlaté," chechtal se jeho kouč Luděk Svoboda. "Anebo medaili za statečnost," připomněl vzápětí bolavou achillovku, která Dvořáka trápí.

Bývalý trojnásobný mistr světa a světový rekordman zkoušel nohu zatížit, třebaže tretry z batohu vytáhne až při závodu. "Jestli se mám dorazit, tak ať se to stane teď, ne zítra," prohlásil ke své noze, která ho trápí od mítinku v Götzisu a kvůli níž se rozhodoval, zda do Atén vůbec odjede.

Radil se o tom i se Šebrlem. "Řekl jsem mu, že bych taky jel. Každý zraněný sportovec doufá, že by se to mohlo zlepšit. Zažil jsem to několikrát," připomněl Šebrle podobné trable před halovým mistrovstvím světa letos v Budapešti, kde nakonec vyhrál. "Tehdy jsem nemohl dojít ani na záchod," vzpomínal.

Sám žádné trable nemá a tlak favorita si nepřipouští. "Moc se těším, už dva týdny jsem z toho nervózní, vidím to v televizi, v novinách," hlásil. Poslední trénink v Praze mu propršel. Hlavně, že slouží zdraví, říkal si. Nemoc ho skolila loni před MS v Paříži i před HMS 2003 v Birminghamu. "Něco se o mě pokoušelo i teď, ale nedal jsem tomu šanci," řekl. 

Světový rekordman a obhájce stříbra ze Sydney své plánované výkony většinou prozradí. "Teď o nich mluvit nebudu, budu je zítra předvádět," prohlásil. Takže stovka za 10,70, do dálky osm metrů, pustili se do něj novináři. "Já já já, uá uá uá, blé," zacpal si Šebrle uši a vydával nesmyslné zvuky, aby nic neslyšel. "A co stovka za 10,30?" padlo z legrace z pléna. "Jo, to by bodlo," chechtal se Šebrle nad rychlým časem. Klíčem k tomu, aby věděl, že je ve formě, budou právě dvě úvodní disciplíny - stovka a dálka. "To už bude jasno," přiznal.

Odpoledne má Šebrle, který patří k žhavým kandidátům na olympijské vítězství, volno, během něhož bude odpočívat. Olympijský desetiboj považuje za dosavadní vrchol své kariéry. "V tuhle chvíli to je stoprocentně největší závod mého života," potvrdil před odletem do Atén. - více zde

Do Řecka český desetibojař a držitel světového rekordu výkonem 9026 bodů vyrazil až dva dny před pondělním startem desetiboje. Takhle pozdě létá na většinu mítinků.

Do postele půjde dnes mezi desátou a jedenáctou hodinou večerní. "V šest pak vstaneme, posnídáme a jdeme na to," podotkl Kupka. Olympijský desetiboj začíná v 8:15 SEČ.

První den jsou na pořadu postupně hladká stovka, dálka, koule, výška a čtyřstovka, v úterý pak 110 metrů překážek, disk, tyčka, oštěp a patnáctistovka.

Poslední měsíc před olympiádou strávil Roman Šebrle na soustředění v Nymburce, kde si - trochu neplánovaně - zvykal i na vedro. "Teď tam tři týdny bylo takové teplo jako tady, v pokojích možná ještě větší, protože tam není nikde nic klimatizované. Při závodě mu určitě vadit nebude. Navíc vedro podle mě atletice svědčí," míní trenér.

Rady svému svěřenci před závodem žádné udílet zřejmě nebude. O taktice a výkonech, které by měly stačit na medaili, mluvit příliš nechce.

"Každý závod je jiný, je potřeba ve všech disciplínách podat maximální výkon. Bylo by dobré, kdyby dobře začal," řekl Kupka.

Největšími konkurenty v Aténách budou pro Šebrleho Američané Clay s Pappasem. "Moc jsme se tady ve vesnici na soupeře neptali. Podle našich informací od americké kvalifikace nezávodili, tak uvidíme," podotkl Dalibor Kupka. Oba mohou být po prvním dnu před Šebrlem, ten však je na to připravený. "Jen nechci, abych útočil na zlato až před oštěpem," připomněl předposlední disciplínu. "Chtělo by to dřív," plánoval český atlet.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz