Šebrle ještě závodil. Nechce čekat do Pekingu

18 2004
Pardubice - Roman Šebrle dopadl do písku, diváci na tribuně zahučeli. Pak se světový rekordman v desetiboji podíval na pásmo. „Jo,“ zakřičel a vítězně zaťal pěst. Týden před olympijským závodem v Aténách skočil v dálce 799 centimetrů. Báječný výkon trochu pokazila jen nedovolená podpora větru. „Vítr pomůže spíš pocitově. Dálka mi sedla,“ řekl.

V Pardubicích, kde studoval, absolvoval poslední mítink před odletem do Atén. „Mám tu spoustu kamarádů. Oni vypadají pořád stejně, ale já stárnu,“ povídal se smíchem.

„Vyrazit nikam nemůžu. Ani na kafe asi nepůjdeme. Taky mají malé děti a pospíchají domů.“ Šebrle vyhrál běh na 110 metrů překážek v čase 14,25, přičemž bojoval i se silným protivětrem. „Takový čas jsem běhal loni před Götzisem s větrem v zádech,“ říká.

Po doběhu si povídal s Jarmilou Kratochvílovou, světovou rekordmankou na 800 metrů. „Bavili jsme se o Lídě Formanové. Je mi líto, že nemůže na olympiádu. A pak mě zvala na sešlost do Čáslavi.“

Šebrle byl středem pozornosti. „Přijeďte na podzim,“ žadonil jeden z fanoušků. Kdekdo se s ním fotil, rozdal spoustu podpisů.

Odpolední mítink završil slušným výkonem 15,96 metru v kouli. „Šel jsem tři pokusy a všechny byly daleko, i když jsem házel jen volně.“

Zatímco řada atletů už jen trénuje, Šebrle se bez závodů týden před olympijským desetibojem neobejde. „Dneska mám takové výkony, za týden budou o třídu lepší. Šetřit se nemůžu.“

Do pátku zvládne ještě dva lehké tréninky, jinak bude hrát počítačové hry a sledovat olympiádu v televizi. Vybírá si nejdůležitější události, ve středu se chystá na vodní slalom s kajakářkou Hilgertovou.

Do Atén letí v sobotu. „Nemůžu se dočkat, cestuju rád. Horko? Tady je mi zima, vedro mi dělá dobře.“ Zabalí až v pátek.

Do tašky si dá talismany. Od manželky, syna i paní Šimůnkové, jež rodině pomáhá. „Dává ty nejsilnější. Dostal jsem plyšáka s fotografií.“ Je rád, že do Atén odjel i Tomáš Dvořák, vypomohou si při závodě.

„A když někdo říká, že jede jen na výlet, tak ať nejdřív splní limit.“ Zatímco Dvořák si přeje závod dokončit, Šebrle touží po zlatu. V Sydney byl stříbrný.

„Olympiáda je pro mě nejdůležitější závod v kariéře. Ale nesouhlasím s myšlenkou, že je to moje poslední šance. Na vrcholu můžu být i v Pekingu. Ale do té doby čekat nechci.“

Desetibojař Roman Šebrle včera v Pardubicích závodil mimo jiné v běhu na 110 metrů překážek, nyní už zamíří do Atén.

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz