Rocker Korbel svoje karty neukáže

9 2004
Praha - Ze čtyřčlenné party českých stolních tenistů, kteří se v pondělí z ruzyňského letiště vydali na svoji olympijskou misi, se určitě nejvíc očekává od Petra Korbela, držitele medailí z mistrovství světa i Evropy. "V Atlantě jsem byl čtvrtý, mám to stále v hlavě. Opět se mohu dostat daleko," věří třiatřicetiletý reprezentant.

Nervozita? Vůbec. Ostřílený borec Petr Korbel sám zahájil tiskovou konferenci, pózoval fotografům a ochotně si povídal s novináři. Byl klidný, vyrovnaný.

"Nemám žádný shon, na cestování jsem si zvykl. Netrpím předstartovní horečkou," usmíval se. Zatímco velkou cestovní tašku mu vezl na letiště v předvoji jeho partner ve čtyřhře Richard Výborný, těžký modrý baťoh, ve kterém měl peněženku a doklady, vlekl sám.

Je na vás vidět odhodlání, chuť. Jak se cítíte?
Mezilopatkový sval, kvůli kterému jsem nedávno musel odstoupit z turnaje v Německu, už mě netahá. Natrénovali jsme toho hodně, poslední dobou v Havířově. Je dobře, že letíme dřív, že si osaháme míčky, vyzkoušíme stoly, poznáme halu. Já krátké soustředění v Aténách vítám. Musíme být co nejdéle na stolech. Alespoň první tři dny dvoufázově. Postupně budou přijíždět další výpravy.

Poznáte formu?
Cítím se dobře, docela mi to lítá. Snad bude forma gradovat. Už ve čtvrtek se losuje, čtyřhry se hrají v sobotu, singl začínám až ve třetím kole, někdy 17. srpna.  Nejsme atleti ani plavci, kteří znají svoje časy a mohou umístění odhadnout. My máme na druhé straně soupeře. Vždy záleží na losu a na kvalitě protivníka.

Dříve se začínal olympijský turnaj ve skupinách. Nyní jste jako 18. hráč světového žebříčku nasazený přímo do třetího kola a hned je na pořadu k.o. systém. Je to výhoda?
Mezi dvaatřicítkou nejlepších jsou samí výborní soupeři, to si nevyberete. Možná bych mohl být nerozehraný, ale snad mi pomůže čtyřhra. Stejně jako jsem to dělal jedenáct let v bundeslize.

Richard Výborný říkal, že jste ho v přípravě na čtyřhru pořádně proháněl...
Debl neřadím na vedlejší kolej. Nechceme hrát druhé housle. Čtyřhra je na rozjezd dobrá. Jako když jdete poprvé plavat. Taky hned nepředvedete čistýho kraula nebo prsa. Mezi přípravou a mistrákem je hrozný rozdíl. Je lepší si vyzkoušet herní vypětí a atmosféru.

A jaká by měla být?
Těžko odhadovat. Určitě ne jako na atletice. Ale i o stolní tenis by mohl být zájem. Řekové mají také želízko v ohni - svoji hvězdu Kreanga. Domácí prostředí a nervozita mu může svázat ruce, nebo mu narostou křídla. Nic mezi u něj neplatí. Vím, jak dokáží být řečtí fanoušci emotivní. V Americe, v jedné irské hospodě,  jsem sledoval jejich fotbalisty. Hrozně prožívali každý náznak šance.

Hala je prostorná a betonová. Výhoda?
Nikdy jsem tam nebyl. Hlavně, aby tam nebylo horko a vlhko. To bych byl v háji. Raději než ráno hraju odpoledne nebo večer.

Budete shánět ještě v Aténách sparingpartnera?
Vím, že tam už jsou Poláci, Holanďani a Dánové. Pro zpestření si mezi sebou zahrajeme. Já podobné akce moc rád nemám. Nerad si totiž nechávám koukat do karet. Ale na druhou stranu je bych vidět chtěl (úsměv)... Určitě nebudu ukazovat servis a signály. Třeba se za dva dny postavíme proti sobě. Spíš je důležitá dobrá souhra s Ríšou, nesmíme si překážet.

A co spolupráce s favorizovanými Asiaty?
K nim se nikdo ani nedostane. Vezou si vlastní sparingpartnery.
 
Jedete už na svoji čtvrtou olympiádu, to je asi výhoda...
Určitě jo. Jde o nejsledovanější akci na světě, bude tam šrumec. Už se líp orientuji, vím, na koho se obrátit, kdy se napsat na masáž. Zjistil jsem, že musím chodit dřív, aby mě nikdo nepředběhl.

Přibalil jste si na cestu nějaký talisman?
Ne. Několik filmů a koncertů na DVD. Vezu si i písničky. Hlavně rock.

Třeba?
U2.

Jste velký rocker?
Metr osmdesát dva (úsměv)...

Kvůli olympiádě neuvidíte předkolo fotbalové Ligy mistrů. Ani Baník Ostrava, váš oblíbený klub...
Teď prohráli s Teplicemi, asi se na pohár už šetřili. V Německu jsem se byl podívat na Leverkusen. Určitě je favorit.

Vypadáte hodně v pohodě. Může vás něco rozhodit?
Zranění, to by byl velký průšvih.

Víte, že od vás řada lidí čeká olympijskou medaili? Budete zklamaný, když jí nepřivezete?
Budu spokojený, když předvedu výkon, na jaký mám. Když zužitkuju tvrdou přípravu. Zklamaný budu, když prohraju vyrovnaný zápas, v němž rozhodne štěstíčko, nebo jedno malé "prasátko."

České stolní tenistky Alena Vachovcová (vlevo) a Renáta Štrbíková a jejich mužští kolegové Richard Výborný (vlevo) a Petr Korbel při společném fotografování po tiskové konferenci.

Autor:

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz