Pro slavnou atletku skončily hry krachem

28 2004
Atény - Držela kolem ramen kolegyni ze štafety, kráčela po rozpáleném tartanu a smutnýma očima se naposled rozhlédla po tribunách. Krachem skončily olympijské hry pro slavnou americkou atletku Marion Jonesovou. Domů se vrátí bez medaile, před čtyřmi lety jich přitom přivezla pět.

Před čtyřmi lety v Sydney se vše točilo kolem Marion Jonesové. Vyhlásila útok na pět zlatých medailí a pětkrát na stupně vítězů skutečně vystoupila, i když ve dvou případech musela slevit "jen" na bronz.

Do Atén přiletěla v tichosti pronásledovaná stínem dopingové aféry kolem laboratoře Balco, kvůli níž byla v USA vyslýchána, a stejně nenápadně také odletěl. Bez medaile.
 
Osmadvacetiletá atletka v pátek rozšířila nejhorší sezonu ve svém životě o další dva neúspěchy. Ve skoku do dálky skončila pátá a hořký večer vyvrcholil krachem ve štafetě na 4x100 metrů, v níž pokazila předávku.

"Překonalo to mé nejdivočejší sny v tom negativním slova smyslu. Těšily jsme se na velké věci, ale nestalo se. Je to obrovské zklamání, slovy se ani nedá vyjádřit," soukala ze sebe se slzami v očích Jonesová.
 
Do štafety se dostala až na poslední chvíli poté, co v národní kvalifikaci doběhla na stovce pátá a do individuálního závodu se nenominovala ani na dvojnásobné trati. Američanky plánovaly odvést Bahamám a Jamajce porážku ze Sydney, ale jejich boj na trati skončil už na druhé předávce.

Jonesová v náběhu do zatáčky marně stíhala rychle akcelerující Lauryn Williamsovou. "Počkej, počkej," křičela na stříbrnou medailistku ze stovky, ale ve vymezeném území si kolík nepředaly.  "Bylo to drsné," vymáčkla ze sebe dříve usměvavá Jonesová, když měla zhodnotit své vystoupení v Aténách.
 
Dřívější suverénka s každým nezdarem ztrácí i respekt svých soupeřek. Vítězka dálky Ruska Taťjana Lebeděvová s Jonesovou před pátečním finále příliš nepočítala. "Trenér mi říkal, že na tom není dobře. Změnila kouče, ale při skoku používá stále stejnou techniku. Nečekala jsem, že přeskočí sedm metrů," uvedla Lebeděvová, která výkonem 707 centimetrů vévodila triu ruských medailistek.

"Marion je pod velkým tlakem, má spoustu osobních problémů," dodala Ruska, která oplakala třetí místo v trojskoku, ale v pátek se znovu rozzářila spokojeností.

Marion Jones (vlevo) se snaží předat kolík kolegyni Lauryn Williamsové ve štafetě na 4x100 metrů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz