Podle vyšetřovatelů si sprinteři nehodu vymysleli

19 2004
Praha - Řečtí sprinteři Kostas Kenteris a Ekaterini Thanuová si pravděpodobně vymysleli nehodu na motocyklu, která je prý potkala poté, co se před týdnem nedostavili na dopingovou kontrolu. Podle agentury AFP, která se odvolává na vysoce postavený justiční zdroj, to vyplývá z dosavadních výsledků vyšetřování.

Shromážděné důkazy svědčí spíše o tom, že se nehoda buď vůbec nestala, nebo byla dílem samotných atletů, kteří si chtěli způsobit jen lehká zranění, tvrdí zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Svědky údajné havárie, které nechali sportovci předvolat, považují vyšetřovatelé za nedůvěryhodné.

Jeden z nich vypověděl, že atletům "pomáhal na nohy" a odvezl je do nemocnice.  Kenteris a Thanuová tvrdí, že nehoda, která nebyla hlášena policii, se stala v noci před zahájením olympijských her v Aténách.

Několik hodin před havárií se nedostavili na dopingovou kontrolu.  Vzhledem k tomu, že vyhnutí se kontrole je podle pravidel považováno za pozitivní dopingový test, rozhodl se Řecký olympijský výbor už v sobotu atlety z her vyřadit. Ve středu pak po slyšení před disciplinární komisí Mezinárodního olympijského výboru atleti oznámili, že se startu sami vzdávají.

Soudní lékař, který sprintery v pondělí v nemocnici prohlížel, podle zdroje AFP nabyl podezření nad popsanými okolnostmi nehody. Pokud se skutečně stala, jel motocykl velmi pomalu, tvrdí expert. Podle něj první nemocniční zpráva poněkud přehnaně klasifikovala zranění atletů, kteří mohli být propuštěni z nemocnice dřív. Soudní znalec ale postup lékařů nenapadá, neboť podle něj nechali sprintery na sledování kvůli prevenci.

Předběžné výsledky vyšetřování by měly být předány prokurátorovi v pátek. Podle citovaného zdroje je ale málo pravděpodobné, že by mohlo být zahájeno nějaké stíhání ještě před ukončením her 29. srpna.

"Řecko by teď mělo obrátit list," řekla k celé aféře předsedkyně organizačního výboru olympiády Janna Angelopulosová-Daskalakiová. Její názor sdílí i množství řeckých fanoušků, kteří se přitom velmi těšili na účinkování Kenterise a Thanuové na OH.

Vstupenky na finále běhu na 200 metrů, v němž měl Kenteris obhajovat zlato, byly vyprodány dávno před začátkem her, teď se jich však chtějí Řekové urychleně zbavit.

Podle agentury DPA jsou dnešní vydání novin plná inzerátů, v nichž kdysi pyšní majitelé nabízejí lístky i za nižší než původní cenu. "Pro nás už nemá smysl jít na atletiku, chtěli jsme obdivovat Kenterise. Teď jsme ale ztratili úplně chuť," řekl jeden z nabízejících deníku Apogewmatini.

 

Řecký sprinter Kostas Kenteris opouští po nehodě na motocyklu nemocnici v Aténách.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Krnov - pronájem 3+kk v cihlovém domě.
Krnov - pronájem 3+kk v cihlovém domě.

Nádražní, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
10 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz