Plavání v Aténách ovládl fenomén Phelps

22 2004
Atény - Smělý cíl získat osm zlatých medailí a překonat dvaatřicet let starý rekord Marka Spitze sice nesplnil, přesto se stal jednoznačně nejvýraznější osobností plaveckých soutěží na letošních olympijských hrách. Devatenáctiletý americký reprezentant Michael Phelps získal šest zlatých a dvě bronzové medaile.

Do historie olympijských her se však zapsal a vyrovnal rekord sovětského gymnasty Alexandra Diťatina z roku 1980 v počtu medailí na jedné olympiádě.

"Chtěl jsem, aby byl Michael Phelps jedničkou. Dokázat něco, co se ještě nikomu jinému nepodařilo," komentoval Phelps své jen z části naplněné sny.

Paradoxně šestou zlatou medaili získal, aniž se namočil. Své místo ve finále polohové štafety na 4x100 metrů totiž přenechal Ianu Crockerovi, ale nejcennější kov si z tohoto závodu odnesl také díky startu v rozplavbách.

Hry v Aténách byly naopak derniérou pro legendárního ruského kraulaře Alexandra Popova. Jeho kariéra se uzavřela v sobotní štafetě a Popov odjel bez jediné medaile. Bojovník, který se vyrovnal i se zraněním po bodné ráně při loupežném přepadení,
svou bohatou sbírku z předešlých olympiád nerozšířil.

V Aténách Popov nepostoupil na kraulařské stovce ze semifinále a na poloviční trati ani z rozplavby. Stále je však zapsán v análech na obou tratích jako světový rekordman.

Nedočkal se ani ve štafetách, v polohovce i v kraulu se musel spolu s krajany s Ruska spokojit se čtvrtým místem. Loučily se i další hvězdy Franziska van Almsicková, Jenny Thompsonová a Petria Thomasová.

V počtu světových rekordů Atény za Sydney zaostaly. Před čtyřmi roky jich padlo devět a jeden byl vyrovnán, letos to dlouho vypadalo, že se tomu plavci ani nepřiblíží. Před posledním dnem měnili zápisy ve světových tabulkách čtyřikrát, v sobotu však padly hned tři další rekordy.

A hvězdou závěrečného dne se stal znakař Aaron Peirsol, který se podepsal pod dva světové rekordy v jednom závodu. Jeden se štafetou na 4x100 metrů polohově a druhý sám na prvním úseku, kde pokořil individuální světové maximum.

Američané vládli, ale Australané byli také spokojení. Jejich představení v Řecku bylo vůbec nejúspěšnější za uplynulé půlstoletí. V čele s Ianem Thorpem a novou sprinterskou senzací Jodie Henryovou získali patnáct medailí včetně sedmi zlatých.

"Je to úžasné," pochvaloval si trenér Leigh Nugent. Úspěšnější byli Australané v roce 1956, kdy byli vůbec nejlepším národem.

"Je to naše nejlepší olympiáda mimo Austrálii. A navíc je potřeba připomenout, že v roce 1956 byl svět zdevastován po druhé světové válce. Proto to byla možná pro nás vůbec nejúspěšnější olympiáda," dodal Nugent.

Spojené státy americké získaly dvanáct zlatých medailí, tedy o dvě méně než před čtyřmi roky. Třetí skončilo Japonsko s třemi nejcennějšími kovy.

Pořadí národů podle medailových zisků v plavání:
      Zlato Stříbro Bronz Celkem 
1.  USA 12 9 7 28 
2.  Austrálie 7 5 3 15 
3.  Japonsko 3 1 4 8 
4.  Nizozemsko 2 3 2 7 
5.  Ukrajina 2 0 1 3 
6.  Francie 1 2 3 6 
7.  Polsko 1 2 0 3 
8.  JAR 1 1 1 3 
    Zimbabwe 1 1 1 3 
10. Čína 1 1 0 2
11. Rumunsko 1 0 1 2 
12. Rakousko 0 2 0 2 
13. Německo 0 1 4 5 
14. Maďarsko 0 1 1 2 
    Itálie 0 1 1 2 
16. Chorvatsko 0 1 0 1 
    Rusko 0 1 0 1 
18. V. Británie 0 0 2 2 
19. Argentina 0 0 1 1 
    Trinidad 0 0 1 1

Autoři: ,

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz