Pavelková si vyjela třetí olympiádu

23 2004
Atény - Vodní slalomářka Irena Pavelková pojede v 29 letech na své třetí olympijské hry. "Ale bylo to náročné," vydechla. Postup mezi dvacítku elitních kajakářek si zajistila včera na Světovém poháru v Aténách, který je zároveň dodatečnou (a poslední) olympijskou kvalifikací. Pavelková obsadila třetí místo, to stačilo.

"Irča zvládla závod mazaně. Zvlášť první kolo jela super. Díky ní mi spadl další kámen ze srdce," chválil kajakářku šéftrenér Jiří Pultera. Pavelková v dubnu bojovala se zánětem horních i dolních cest dýchacích. "Pořád ještě mám trochu rýmu. Navíc dost foukal vítr a trať byla těžká," vyprávěla.

Jako vítězka čtvrteční kvalifikace startovala do semifinále až poslední. "Hrklo ve mě, když jsem se na startu podívala na světelnou tabuli a viděla, že ani jedna z našich holek nepostoupila do finále," přiznala. Na Sadilovou a Hilgertovou zbylo včera 13. a 14. místo.

Postupem na hry nadělila Pavelková dárek i svému trenéru Milanu Bílému, který právě oslavil 51. narozeniny. "A budeme slavit dál, zítra mají svátek Jirkové," těšila se. Jméno Jiří patří v české reprezentaci šéftrenérovi Pulterovi i jeho asistentu Rohanovi.

Co od svého třetího startu na hrách Pavelková očekává? "Na bednu chce přece každý, ne? Už v Sydney mě od ní dělil jediný šťouch," vzpomínala. Tehdy skončila pátá, zklamaně stála na břehu kanálu a kouč Bílý ji přesvědčoval, ať vydrží další čtyři roky.

V Aténách nastoupí opět se Štěpánkou Hilgertovou, která si olympijskou účast zajistila již dříve. "Včera dala Štěpána šťouch hned v první bráně a pak znervózněla," komentoval Pultera.

Jediná loď se kvalifikovala do olympijského závodu v kategorii C1 muži. Bude jí Tomáš Indruch, čtvrtý z loňského mistrovství světa. Včera sice dopadl z Čechů nejhůř, ale udržel první místo v českém nominačním žebříčku.

Pomohl mu Mašek, který ve finále předstihl Pinkavu, největšího Indruchova konkurenta. V sobotu zahájí své boje kajakáři a deblkanoisté. Kanál potom čeká před zahájením her ještě oprava. "Někde je průsak. Ztrácí se nám tu voda," informoval Pultera.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz