Otteyová poběží už na sedmé olympiádě

17 2004
Atény - Slavná sprinterka Merlene Otteyová si v Aténách připíše už sedmou účast na olympiádě. Čtyřiačtyřicetiletá atletka rodačka z Jamajky, která však reprezentuje Slovinsko, přijíždí do dějiště her s famózní bilancí: 29 medailí na olympijských hrách a mistrovstvích světa v hale i venku. A zdá se, že ani v příští sezoně nepověsí tretry na hřebík.

Jako patnáctiletá prý v roce 1976 prožívala s uchem u rádia montrealský olympijský úspěch svého jamajského krajana Dona Quarrieho v běhu na 200 metrů. Slíbila si, že na příštích hrách už bude i ona a v Moskvě 1980 vybojovala na dvoustovce bronz.

Tehdy začal její nekonečný příběh, který se nemá dobrat svého vyvrcholení ani v Aténách. "Dostat se tentokrát do finále by bylo jako sen. Musím ale hned doplnit, že stále ještě nevidím konec svojí kariéry. Nechci přestat," udivila novináře v Aténách.

"Tohle téma je na přetřesu už od Barcelony 1992. Ale já se atletikou bavím pořád stejně jako kdysi. I když už dnes nemohu vyhrávat," řekla realisticky.

Od sprintu ji neodradila ani dopingová aféra z roku 1999, kdy se sítě komisařů zatáhly i kolem dalších veteránů Javiera Sotomayora či Linforda Christieho.

Z užití nandrolonu byla o rok později očištěna. "Ten problém jsem vyřešila a mezitím stále trénovala. Tak jsem rozhodně skončit nechtěla a byla to správná cesta," zavzpomínala na dobu, kdy to měla kvůli aféře těžké i u národního svazu.

Také proto se později rozhodla závodit za Slovinsko, kde už od roku 1998 trénovala.  Že ani ve 44 letech nepatří do starého železa, dokázala Otteyová na začátku srpna, kdy vytvořila pro svou novou zemi národní rekord na stovce 11,09 sekundy.

Její osm let staré osobní maximum má hodnotu 10,74, ale letošní výkon už nepředvedla čtyři roky. "Takový čas by mohl stačit na semifinále. Ale samozřejmě by mělo být mým cílem i finále," uvedla dvojnásobná mistryně světa z dvoustovky, jež před čtyřmi lety vybojovala ještě pro Jamajku stříbro jako členka štafety na 4x100 metrů. 

S přibývajícím věkem prý musí stále častěji odpovídat na otázky, zda nepromeškala chvíli na založení rodiny.

Hlavu si s tím ale nedělá a přiznává, že důvěřuje současné vědě. "S ohledem na dnešní technologie mohu být matkou třeba ještě za dva roky," řekla.

A na důkaz toho, že končit nehodlá, doplnila, že v roce 2006 není na programu ani olympiáda ani mistrovství světa, takže by ani o nic nepřišla.

Zato ji lákají olympijské hry v Pekingu 2008.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz