Osudy medailistů: Řehulovi šlo o život

10 2004
Praha - Bylo jich devět. Z olympijského Sydney přivezli medaile, chvíli se hřáli na výsluní popularity. Teď jsou o čtyři roky starší, začínají další hry. Jak se změnil jejich život? Pro atleta Romana Šebrleho od základu. Z "jen" výborného atleta je celebrita. Předává ceny zpěvačkám, zdobí golfové turnaje VIP. Svůj roční příjem navýšil až na odhadované čtyři miliony korun.

To je stejná částka jako roční rozpočet celé reprezentace vodních slalomářů.

Šebrle definitivně vystoupil ze stínu Tomáše Dvořáka, vytvořil světový rekord, je mistrem Evropy.
 
Dva týdny po návratu z minulých her se oženil, ano řekl běžkyni Evě Kasalové. Synovi Štěpánovi brzy budou dva roky, desetibojař ho zbožňuje. "Je neuvěřitelný, úplný zázrak. Nevěděl jsem, že dítě člověka tak unese. A má starty jako já."

Z bytu na Červeném vrchu se stěhovali do domu v Praze 6, adresu před veřejností tají. "Takže stohy dopisů od fanoušků mi tam nechodí," říká.

Měnila se i Šebrleho image. Stále sice jako školák "bafá" za rohem na kamarády atlety, je hravý. Přesto manažer Karel Tejkal tvrdí: "Dospěl. Už není klukem. Je klidnější a rozumnější."

Zlatí zvyklosti nemění

Zato Železný a Hilgertová, zlatí medailisté ze Sydney, svorně hlásí: U nás skoro nic nového.

Ve tváři Štěpánky Hilgertové přibyly vrásky, syn Luboš bude plnoletý, ale jinak? Kajakářka je dál rodinným typem, stále žije v kunratickém panelákovém bytě 3+1. Snídá vločky v jogurtu, čte náročnou literaturu, směje se cimrmanologům.

Rok co rok zvažuje konec kariéry a vždy dospěje ke stejnému závěru: ještě ne. Na šampionátu v Bourgu 2002 ztratila světový trůn, o rok později v Augsburgu ho dobyla zpět. "Zase jsem v sobě našla jiskru a touhu vítězit," říká.

Soudí, že ženy jsou ve sportu diskriminované, závratně bohatá není. Slušná, seriózní žena sponzory tolik nepřitahuje. A měnit se nechce: "Přetvářka kvůli penězům? Nikdy."

Oštěpař Jan Železný setrval ve svém domě v Kosmonosích, děti mu zvolna odrůstají základní škole. Cigaret se ještě nezbavil, každou zimu pobývá v Jižní Africe, za soustředění vysází i 400 tisíc korun. "Pak už toho moc nepotřebuju. Dobře se najíst, vyspat, zahrát si nějaké hry, někam se podívat."

Řez provedl v technice odhodu, přešel na dolní oblouk. Opustil manažera Pospíšila a v roce 2001 odešel k agentuře Česká sportovní. V Aténách jej čeká možná poslední start kariéry. Od června nezávodil. Co dokáže?

Vodáci začali studovat

Do zapomnění upadal bronzový Martin Tenk. Loni ho vyhlásili nejlepším střelcem světa, přesto to národ ponechal takřka bez povšimnutí. Tenkův sport žije na okraji zájmu, jen olympijský úspěch ho může znovu na čas zviditelnit.

"Jsem pořád stejný," povídá on sám. "Ba ne, má hezčí vousy," soudí jeho mladá kolegyně Kateřina Kůrková.
 
Vodní slalomáři Jiras a Máder stále vozí medaile, při pohledu na svá konta nicméně uznávají: "Na vyskakování to není." Nejvíc si pochvalovali dvě zapůjčené škodovky, naopak s podporou od podílových fondů Quantum byl brzy utrum.

Ale Marek Jiras si nestěžuje. "Všechno se změnilo k lepšímu. Dodělal jsem bydlení, našel si přítelkyni, začal studovat." Na vyšší odborné škole jej cvičí na záchranáře.

Třicátník Tomáš Máder se pustil do FTVS, mamince koupil garsonku a v bytu na Malvazinkách zůstal sám. "Zrak se mi zhoršil o půl dioptrie a mám za sebou zánět mozkových blan. Takže jsem vlastně chytřejší," směje se.

Oškubaný boxer Kraj

Z devítky medailistů her 2000 se do Atén podívá jen šest. Tři chybí, dva nedobrovolně.

Střelec Petr Málek v roce 2001 ukončil kariéru. Otec tří dětí staví ve 42 letech dům na kraji Brna, trénuje Kypřany a v cizině možná zůstane ještě další rok. Občas si zatrénuje, ne špatně, ale návrat? Ten vylučuje.

Svérázný boxer Rudolf Kraj chtěl obhajovat olympijské stříbro, jenže uvízl v kvalifikaci. Dodnes spílá rozhodčím: "Oškubali mě jak husu." Pořád platí co na srdci, to na jazyku. Žádné okolky.

Už nežije s rodiči, má dům v Mělníku. Oženil se, s manželkou Evou hýčkají dvouletého Rudlu.
 
Nejvyšší platovou skupinu Kraj na ministerstvu vnitra neobhájil. Od mělnického trenéra Pojkara utekl za lepším do Prahy, kde však "lepší" nenašel. Před třemi lety si vážně zranil rameno. Rok neboxoval, návrat prožil sladkobolný. Nejprve světový bronz, potom kvalifikační zklamání.

Nabídky z profiringu nepřicházejí, boxer tápe. Skončí i on?

Málem vykrvácel

Do Atén nepojede ani triatlonista Jan Řehula, nenominoval se. Je zklamaný. Ovšem také může být rád, že žije.
 
Osudný den nastal 3. února 2001. Na kole zlomil v Austrálii trubku od sedla. Padl na ni, roztrhl si svěrač, vážně si poranil vylučovací cesty. Obcházela jej smrt, podstoupil dvě operace. Ztratil dva a půl litru krve. Hrozilo mu, že do konce života bude žít s vylučovacími vývody.

"Úraz změnil můj pohled na svět," tvrdil. "Vyložily se karty na stůl a já viděl, že zdraví, děti a rodina představují jasný prim."

V nemocnici Řehulu napadlo: Za chvíli tu třeba vůbec nebudu. "Ale věděl jsem, že musím zůstat. Kvůli Báře a Kubovi," připomněl přítelkyni a syna.

Spolu teď žijí v přestavěném domě u Českých Budějovic. Druhý syn dostal jméno Šimon. Triatlonista letos vyhrál mistrovství republiky. "Na stará kolena," povídal.


Od Sydney k Aténám - Co se změnilo u medailistů z roku 2000?
Jan Železný - změnil manažera i techniku hodu
Štěpánka Hilgertová - ztratila a opět získala světový titul
Roman Šebrle - žije úplně jinak: má novou manželku, syna, nový dům a účastní se setkání celebrit
Rudolf Kraj - přestup do Prahy nevyšel, na hry nejede
Jan Řehula - bojoval o život po pádu v Austrálii, na hry nejede
Marek Jiras - začal studovat na záchranáře
Tomáš Máder - už nebydlí s matkou
Martin Tenk - vyhlásili ho nejlepším střelcem světa
Petr Málek - ukončil kariéru, trenuje na Kypru

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz