Oštěpařka hodlá zaútočit zezadu

4 2004
Praha - Osleidys Menendézová, světová rekordmanka a první oštěpařka světových tabulek, sklopila hlavu. Kubánka není zvyklá prohrávat. Na lineckém mítinku Grand Prix však nestačila české vyzývatelce. Menendézová přišla k Nikole Brejchové, pogratulovala jí. "Ona mluví jen španělsky. Naštěstí pár slovíček umím," říkala Češka.

"Jsme konkurentky, ale vycházíme spolu solidně. Nezabíjíme se pohledem."

Třicátnice Brejchová zažila v Linci pohádkový večer. Hodila národní rekord 65,91 metru, teprve podruhé v životě porazila Menendézovou.

Samou radostí si zatleskala, brzy však zvážněla. "Mám úžasný skalp, jenže je to obyčejný mítink. Platit budou Atény," připomněla.

Oslava? Šampaňské? Kdepak. "Jedině po olympiádě."

Rekordní hod Brejchovou nešokoval. "Už na mistrovství republiky jsem avizovala, že se můžu dostat k 66 metrům. Potřebovala jsem jen dobré podmínky." Tentokrát konečně nefoukal protivítr.

Jakmile se rozpřáhla k druhému pokusu, cítila, že bude dobrý. "Ale myslela jsem, že letí na 64 a půl metru. Technika, hlavně nohy, ještě nebyla ideální. Člověk musí být pořád nespokojený," řekla.

Na každém rohu teď uslyší, že má z Atén přivézt medaili. Zdráhá se. "Je sice blízko, ale takových favoritů už bylo, co ji měli mít a nemají. Po všech svých problémech budu spokojená s lepším umístěním než v Sydney."

Tehdy skončila na hrách osmá. Pak dvakrát přišla o nenarozené dítě, byla operovaná. "Radši zůstávám při zemi, než abych létala po hvězdách. Zaútočím zezadu," plánuje před cestou do Řecka.

Žádný další závod už do olympiády neplánuje, ani sobotní extraligu. "Budu ladit a malinko víc odpočívat. Pobolívají mě záda."

Pětadvacátého srpna nastoupí v Aténách do kvalifikace oštěpařek. Před třemi lety hodila na světovém šampionátu v kvalifikaci český rekord.  "Toho si vážím ještě víc než výkonu z Lince. Na velké soutěži se totiž rekordy cení dvojnásob."

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz