Oštěpař Železný se vrací do MOV

26 2004
Atény - Český oštěpař Jan Železný byl zvolen do Mezinárodního olympijského výboru jako člen komise sportovců. Do MOV se vrací po třech letech. Českého oštěpaře si na osmileté funkční období zvolili sami olympionici. Z devětadvaceti kandidátů dostal více hlasů jen namibijský sprinter Frankie Fredericks.

Výsledky ve čtvrtek v olympijské vesnici vyhlásila členka MOV a předsedkyně volební komise Anita DeFrantzová z USA, Železný celkem dostal 1411 hlasů. Vedle něj a Frederickse se dalšími dvěma novými členy stali marocký běžec Hicham El Guerrouj a egyptská plavkyně Rania Elwaniová.

Mezi těmi, kteří neuspěli, jsou například slovenská tenistka Karina Habšudová, srbský basketbalista Dejan Bodiroga, britský čtyřnásobný olympijský vítěz ve veslování Matthew Pinsent, nebo Šebrleho soupeř v desetiboji Estonec Erki Nool.

Řecký sprinter Konstantinos Kenteris, poskvrněný dopingovou aférou, svou kandidaturu odvolal.

Železný byl do komise sportovců zvolen už v Atlantě v roce 1996 a v prosinci 1999 byl spolu s dalšími devíti aktivními sportovci přijat za člena MOV.

V Sydney mu byl mandát prodloužen, ale v prosinci 2001 rezignoval s tím, že chce pokračovat v závodní kariéře a neměl by na vykonávání své funkce dostatek času. Zároveň ze zdravotních důvodů rezignovala i Věra Čáslavská.

Český sport tak potřetí ve více než stoleté historii MOV ztratil zastoupení ve vrcholném orgánu světového olympismu.

Předtím se to stalo jen během druhé světové války a v krátkém období po rozpadu Československa. Železný v závěru minulého roku znovu projevil přání pracovat v komisi sportovců a ČOV schválil jeho kandidaturu.

Mezinárodní olympijský výbor má 123 řádných členů a rozhoduje o nejdůležitějších událostech olympismu, včetně pořadatelství olympijských her.

I Železný v roce 2001 na kongresu v Moskvě hlasoval ve volbách hostitele her pro rok 2008, které vyhrál Peking. Komise sportovců má 19 členů. Na každých letních hrách jsou voleni čtyři, na zimních dva, vždy na osmileté období.

Sedm zbývajících členů jmenuje předseda MOV, aby byla zajištěna rovnováha sportovních odvětví, kontinentů i mužů a žen.

Železný je trojnásobným olympijským vítězem, stejný počet titulů získal i na mistrovství světa. Ve sbírce má rovněž stříbro z OH a dva bronzy z MS, od května 1996 drží výkonem 98,48 metru světový rekord.

Čtyřikrát byl doma vyhlášen sportovcem roku, sedmkrát nejlepším atletem. V roce 2000 vyhrál anketu o nejlepšího světového atleta roku.

V Aténách se v zákulisí diskutuje i o tom, že by mohl v lednu příštího roku kandidovat na předsedu Českého olympijského výboru. I současný šéf Milan Jirásek se zřejmě bude ucházet o mandát na další čtyřleté období.

Výsledky voleb do MOV:
1. Fredericks (Namibie - atletika) 1849, 2. Železný (ČR - atletika) 1411, 3. El Guerrouj (Maroko - atletika) 1260. 4. Elwaniová (Egypt - plavání).

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz