• Pondělí 22. dubna 2019 Velikonoční pondělí

Oštěpař Železný chce ještě letos házet

30 2004
Praha - Po příletu z Atén se na letišti potkal s hokejistou Dominikem Haškem. "Dobrý to bylo, Honzo," poslechl si pochvalu. Jen se pousmál. Deváté místo z olympijského finále v řecké metropoli má stále v hlavě. Poprvé po šestnácti letech se Jan Železný vrátil z olympijských her bez medaile.

"Někdo házel, někdo ne. Já ne, nedokázal jsem se srovnat technicky," komentoval své páté olympijské finále po příletu do Prahy.

Jaký máte program pro příští dny? Dopřejete si nějaký odpočinek?
Přemýšlím, že bych ještě mohl někde házet. Třeba v Bruselu. Jenže teď přesně nevím, kdy vlastně tamní mítink je.

Už v pátek.
Tak to je brzo. Potřeboval bych tak deset dnů. Nejsem si jistý, jestli je oštěp v Berlíně. Poradím se s manažerem a pak uvidím.

Atény byly vašimi posledními olympijskými hrami, vyhlásil jste, že už se vám moc nechce ani na mistrovství světa. Ale o startech na mítincích ještě přemýšlíte...
"Samozřejmě. Mentálně mě Atény nezničily tak, že bych už nikdy nechtěl vidět oštěp. To opravdu ne."

Zdá se, že vás nezničily ani fyzicky. "Přežila" bolavá noha soutěž?
Je docela dobrá.

Ihned poté, co jste v Aténách nepostoupil do užšího finále, jste opustil oštěpařský sektor. Setkal jste se pak ještě s vašimi kolegy? Třeba se Stevem Backleym, který v Aténách ukončil kariéru?
Se Stevem jsem nemluvil, ale potkal jsem po závodě Sergeje Makarova. A taky Thorkildsena.

Mluvil jste s ním?
Podali jsme si ruce, řekli nějaká dvě slova.

Co?
Gratuloval jsem mu. Ale už si nepamatuju, co přesně jsem řekl.

V Aténách vás zvolili do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Poslední den her jste díky tomu snídal s prezidentem MOV Jacquesem Roggem. Plánoval jste se jej zeptat, proč nemuseli američtí basketbalisté podstoupit v Aténách dopingové testy...
Ale nezeptal jsem se, nějak na to nezbyl čas.

Na závěrečném ceremoniálu jste se pak objevil na pódiu společně s Roggem a šéfkou organizačního výboru Giannou Angelopoulosovou-Daskalakiovou. Nebylo vám líto, že vás ani další vaše tři novozvolené kolegy Hichama El Guerrouje, Franka Frederickse a Raniu Elwaniovou nikdo nepředstavil?
No, stáli jste tam jako jejich bodyguardi... Vlastně jsem z toho zakončení nic moc neměl. Na začátku nás zavřeli do šatny, kde jsme se dívali na televizi. Ale když pak skončilo naše účinkování, vrátil jsem se na plochu mezi sportovce.

Jako nový člen MOV jste taky skládal olympijský slib. Jak probíhá tato procedura?
Držíte v ruce olympijskou vlajku, přečtete text slibu a pak vám gratulují členové MOV. Teď jich naštěstí bylo docela málo, 96. V průběhu olympiád na zasedání moc lidí nechodí.

Ještě před volbami do MOV jste řekl, že se po případném zvolení začnete víc učit anglicky. Půjde Jan Železný na jazykové kurzy?
Budu muset něco vymyslet! Nejlepší by bylo, kdyby někdo přišel, dal mi náplast a já všechno věděl.... Ale to asi nepůjde. Takže po sezoně s tím musím něco udělat.

Mohl byste se třeba učit s dětmi.
Se svými? No, to radši ne... (smích)

Jan Železný (vlevo) po příletu z olympijských her v Aténách odpovídá na ruzyňském letišti novinářům. Vedle něj jsou Jaroslav Bába a Roman Šebrle.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz