Olympionici fandili v basketbalových dresech

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Početná skupina českých olympioniků přišla doprovodit basketbalové reprezentantky k postupu do čtvrtfinále aténského turnaje. Hráčky jim dokonce daly k dispozici jednu sadu dresů, takže fanklub byl dobře k poznání. "Je to hezké hrát před Berdychem, hráčem, který porazil Federera," těšilo kapitánku národního týmu Hanu Machovou po páteční výhře 97:75 nad Koreou.

Sadu červených dresů daly hráčky v olympijské vesnici k dispozici všem českým sportovcům, kteří se chystali na jejich zápas. "Kdo chtěl, tak si mohl vzít," říká Machová.

Basketbalové tílko si oblékli plavci, veslaři i tenista Berdych, bez stejnokroje dorazil například oštěpař Železný s výškařkou Hlavoňovou.

"Čeští sportovci tady drží hodně pohromadě. Potkáváme se ve vesnici, bavíme se a chodíme si fandit. Je to hezké," těší kapitánku Machovou.

Návštěvníci viděli zajímavé utkání. Vlastně to bylo vydařené představení českého týmu s jednou neočekávanou a hodně zvláštní zápletkou.

Prvních osm minut národní tým Asiatky válcoval, vedl už 24:7, ale znenadání se zastavil. Následující pětiminutovka měla skóre 0:18 a Korejky otočily až na 25:24.

"Asi nás trochu zaskočilo, jak šlo všechno jednoduše," myslí si Romana Hamzová. "Začaly jsme dělat školácké chyby, a bylo jich strašně moc."

Korejské vedení však trvalo jen šestnáct vteřin, než Machová tříbodovým košem jednou pro vždy vrátila do sedla český tým. Soupeř už do konce zápasu jen dotahoval. "Věděly, že to nebude jednoduchý zápas, že Korejky dokáží dát tři trojky v řadě a stáhnout i desetibodový náskok," poznamenala Hamzová. "Naštěstí to tam začalo i nám padat a utekly jsme jim."

Neúspěšnost českého týmu v bránění tříbodových střel však přes příznivý obrat zůstává varováním. "Zaměřujeme se na to při tréninku, ale pořád se nám to moc nedaří. Mám pocit, že si soupeřky proti nám věří, a zkoušejí střílet trojky častěji než v jiných zápasech," říká trenér Jan Bobrovský.

Vítězství nad Koreou stačilo ke splnění základního cíle pro olympijský turnaj, k postupu ze základní skupiny.

"Teď chceme víc," říkají hráčky.

Touží po výhře v nedělním utkání s Novým Zélandem, které už jen určí pořadí na třetím a čtvrtém místě ve skupině A. "Hrajeme o umístění, a tím i o lepšího soupeře pro čtvrtfinále," říká Hamzová.

Tým může narazit na Austrálii, Rusko nebo na Brazílii. Ze čtvrtého místa půjde na vítěze "béčka", ze třetího na druhý tým. V tuto chvíli aspiruje na první místo Austrálie, mezi Ruskami a Brazilkami se asi rozhodné o druhé příčce.

"Já bych teď ještě porazila Zéland. Nebaví mě prohrávat," má jasné a jednoduché vysvětlení pivotka Zuzana Klimešová.

A co dál? "Snad s výjimkou Američanek se dá hrát s každým. Záleží na jednom nejdůležitějším utkání a v něm může rozhodovat každá maličkost - jak se kdo vyspí a jaké bude mít nervy," domnívá se Romana Hamzová.

O medailových ambicích se mluví jen opatrně: "Kdo by nechtěl vyhrát medaili, hratelný byl zatím každý zápas," směje se Hana Machová.

Kapitánka českých basketbalistek Hana Machová se raduje z vítěztsví nad Koreou a postupem do čtvrtfinále.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz