Olympii dobyl Ukrajinec, Stehlík byl poslední

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Přízeň olympských bohů, která při něm stála v kvalifikaci, českého koulaře Petra Stehlíka ve finále opustila. Skončil na posledním dvanáctém místě výkonem 19,21 metru. Klání na starobylém stadionu zaplněném patnácti tisíci diváků vyhrál v napínavé bitvě s Američanem Adamem Nelsonem Ukrajinec Jurij Bělonog.

"Odcházím zklamaný, protože jsem tu moc dobře nezazávodil," řekl po závodě Petr Stehlík. "Ale bylo to v Olympii a jestli to dávali v televizi, tak se tomu celkem věnují, což je fajn," je rád za popularizaci svého atletického odvětví.

Finále mužské části olympijského turnaje ve vrhu kouli začalo v 17.30 místního času, chvíli po vyvrcholení závodu žen. Ten vyhrála hodem dlouhým 21,06 metru Ruska Irina Koržaněnková před Kubánkou Yumileidi Cumbaovou (19,59 metru) a Němkou Nadine Kleinertovou (19,55 metru).

Na stadionu mírně profukoval vítr, který chvílemi zvedal ze závodní plochy drobná mračna prachu. Diváci postávali či posedávali na loukách po obou delších stranách starobylého stadionu starého necelých tři tisíce let.

Ukrajinské vítězství
Nelson s Bělonogem sváděli bitvu o prvenství už od první série. Američan hodil 21,16 metru a pak měl pět neplatných pokusů. Ukrajinec hodil v prvních dvou kolech shodně o centimetr méně.

Boj o cenné kovy se rozhodl v poslední šestém kole, kdy Bělonog vyrovnal Američanův výkon a protože měl lepší další hody, mohl se radovat ze zlaté olympijské medaile. O své nadšení se podělit s celým stadionem, který oběhl zahalen do ukrajinské vlajky.

Bronz bral metru dánský koulař Joachim Olsen. Výkonu 21,O7 metru dosáhl ve třetí sérii a připravil tak o finále Johna Godinu, který sbíral medaile na minulých dvou olympiádách. Favorizovaný Američan chvíli před Dánem hodil 20,19 metru, což ho po dvou neplatných pokusech vyneslo na osmé místo, ale Olsen jeho naděje zmrazil.

Stehlík se nevyspal
Petr Stehlík svým prvním finálovým pokusem hodil 18,72. "Když jsme přicházeli, bylo větší teplo než dopoledne. Možná jsem byl trošku unaven, ale celkem v pohodě," popsal rozdíl mezi nástupy do kvalifikace a do finále.

Český atlet si po obědě ani nezdříml, protože se zdržel na stadionu. "Pauza byla docela krátká, bylo by lepší, kdybychom házeli třeba v osm. Tak jsem stihl akorát masáž, snědl sem jogurt a banán, bylo půl druhé a to už nemělo cenu si zdřímnout," popsal Stehlík, co dělal v pauze přes poledne.

Jeho druhý pokus ve finále označili rozhodčí jako přešlap. Stehlík se s nimi chvíli dohadoval. "Podle nich jsem šlápl na obroučku, já myslím, že jsem do ní jen kopl. Bylo to padesát na padesát," řekl o neplatném pokusu, který dopadl těsně k dvacetimetrové hranici.

Věřil jsem, že to tam třetím pokusem dám, tak jsem se dál nehandrkoval. Stejně by to na finále nestačilo."

Po Olympii trénink a fandění
Poslední Stehlíkův aténský olympijský hod má hodnotu 19,21 metru. "Ráno jsem byl staženější a házel hodně silou. Teď jsem byl vláčnější, tak jsem myslel, že bych mohl hodit dál. Ale bylo to špatně technicky," vysvětlil, proč v Olympii házel o půl metru méně než obvykle.

Atlet pražské Dukly se společně s kolegou Antonínem Žalským, který nepostoupil z dopolední kvalifikace, a trenérem Jaroslavem Brabcem připojí zpět k české výpravě zítra. V Aténách zůstávají až do konce olympiády.

"Dopoledne bude trénovat a odpoledne se budu chodit koukat na atletický stadion," naznačil svůj další program Stehlík, kterého nejvíc lákají - jak jinak - vrhy. Nevylučuje, že se objeví i na dalších sportovištích. "Nevím, zda se na něco jiného dostaneme. Uvidíme, jak se dohodneme."

Koulař Antonín Žalský a trenér Jaroslav Brabec fandí Petru Stehlíkovi ve finále vrhu koulí v Olympii. (18. srpna 2004)

Koulař Petr Stehlík sleduje hody soupeřů před svým prvním pokusem během olympijského finále ve vrhu koulí v Olympii. (18. srpna 2004)

Koulař Petr Stehlík se chystá k hodu během olympijského finále ve vrhu koulí v Olympii. (18. srpna 2004)

Koulař Petr Stehlík s Američanem Johnem Godinou opouštějí starobylý stadion v Olympii poté, co se nedostali do užšího finále závodu ve vrhu koulí. (18. srpna 2004)

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz