Oheň hoří, do Atén se vrátila olympiáda

14 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Po 108 letech se vrátily olympijské hry domů, do Řecka. Přesně ve 23.06 středoevropského času vzplál nad aténským stadionem posvátný oheň. Za frenetického potlesku 72 000 diváků a za zvuků skladby Pirogov od Dmitrije Šostakoviče jej zapálil řecký jachtař Nikolaos Kaklamanakis, olympijský vítěz z Atlanty ve třídě mistrál.

Fascinující podívaná však začala už mnohem dříve. Převážnou část plochy olympijského stadionu vyplnilo umělé jezero o rozloze 9645 metrů čtverečných.

Vešlo se do něj úctyhodných 2 162 000 litrů vody. A právě jezero hrálo hlavní roli v první části zahajovacího ceremoniálu.

Na obřích obrazovkách začalo odpočítávání od čísla 28, které symbolizovalo počet novodobých olympijských her. V okamžiku, kdy se objevila nula, střechu stadionu oběhl rej světelných a pyrotechnických efektů.

Úvodním mottem bylo všudypřítomné heslo: Olympijské hry, vítejte doma. Z bočních vchodů začali nastupovat bubenící a muzikanti, kteří za zvuků rytmické skladby Zeimbekiko 2004, vzdávající hold bohům Diovi a Bakchusovi, obstoupili jezero.

Jejich pohled směřoval k obří obrazovce, na které se promítly filmové záběry z Olympie. Právě na tomto místě se zrodila v roce 776 před naším letopočtem olympijská myšlenka. Na obrazovce se poté objevil bubeník, který sehrál synchronizovaný duet se svým kolegou přímo na ploše.

Náhle směrem od obrazovky vzlétla pyrotechnická "kometa", která na jezeře zapálila olympijské kruhy. Vzápěti vplul na hladinu za zvuků hudby vojenského námořnictva malý chlapec v "papírové" loďce. V ruce třímal řeckou vlaječku.

Tu po přistání předal řeckému prezidentovi Constantinosu Stephanopoulosovi, který přišel na stadion společně s prezidentem MOV Jacquesem Roggem a prezidentkou organizačního výboru Giannou Angelopoulosovou-Daskalakiovou. Za zvuků řecké hymny byla na jeden ze dvou hlavních stožárů vztyčena vlajka pořadatelské země.

V další části programu se na vodě i na souši odehrávaly efektní scény z  řecké mytologie. Okolo stadionu defilovaly na alegorických plošinách postavy symbolizující bohatou řeckou historii.

Českou výpravu vedl vlajkonoš Svoboda

Zatímco napouštění jezera trvalo šest hodin, díky speciálnímu systému drenáží zmizela voda za pouhé tři minuty do podzemního rezervoáru.

Na místě jezera se zčista jasna zdvihla stylizovaná "hora" a na ní olivovník, strom typický pro Řecko. A právě v jeho "stínu" se začaly shromažďovat podle řecké abecedy nastupující výpravy sportovců z 202 zemí.
 
Tu českou přivedl na stadion jako 194. v pořadí plavec Květoslav Svoboda. Za ním pochodovala zhruba sedmdesátičlenná skupina sportovců a funkcionářů. Nechyběli v ní namátkou někteří stolní tenisté či plavci. Z hlediště jim usilovně mával prezident republiky Václav Klaus.

Mezi diváky usedly i další politické celebrity. Kupříkladu britský premiér Tony Blair, španělská královna Sophia nebo polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Americkou vlajku nesl člen basketbalového Dream Teamu Dawn Stalley, Rusy vedla na stadion živoucí plavecká legenda Alexander Popov, Slováky vodní slalomář Michal Martikán.


Diváci vítali potleskem každou ze zemí, vřelého přijetí se dostalo zejména sportovcům z Afghánistánu, Iráku a Kypru. Ovšem když se v bráně stadionu objevili domácí Řekové, propukly tribuny v ohlušující jásot a začaly skandovat Hellas, Hellas!

Pod společnou vlajkou nastoupili reprezentanti obou částí rozděleného korejského poloostrova.

O proti minulým olympijským hrám dost netradiční hudební složku nástupu se postaral DJ Tïesto, který byl dvakrát po sobě vyhlášen nejlepším diskžokejem světa.

Olympijský song zazpívala Björk

Oceania. To je název písně, která se nejspíš v příštích týdnech prožene jako vlna všemi světovými rádii. Song z tímto názvem zazpívala populární islandská zpěvačka Björk. A její vystoupení doprovázela nevšední choreografie.

Z jejích šatů jakoby se odmotávala bleděmodrá plachta, která postupně překrývala nastoupené sportovce. V momentu, kdy zaplnila celou plochu, promítla se na ni mapa světa.

Mezitím stadion obíhal mladý běžec a protínal stuhy symbolizující jednotlivé novodobé olympiády. Během kolečka měl dva pády, ty měly symbolizovat roky, kdy se hry kvůli světovým válečným konfliktům nemohly konat.

Po emotivním projevu prezidentky organizačního výboru Gianny Angelopoulosové-Daskalakiové se ujal slova prezident MOV Jacques Rogge. "Sport bourá bariéry regionální, politické i jazykové. Děkuji všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto svátku sportu. Díky Atény, díky Řecko," řekl mimo jiné.

Slavnostní zahajovací formulku poté pronesl řecký prezident Constantinos Stephanopoulos. Že jsou hry zahájeny dal světu najevo zvuk dvou obřích zvonů a rolniček. Ty před začátkem ceremoniálu vyfasovali všichni diváci.

Za zpěvu olympijské hymny se potom na druhém stožáru zatřepetala olympijská vlajka. Slib sportovců složila, byť s drobným zaškobrtnutím, řecká plavkyně Zoe Dimoschaiková. Za rozhodčí připadl stejný úkol Lazarosu Voreadisovi.

Oheň zapálil jachtař

A pak už přišel čas na zapálení olympijského ohně. Na plochu stadionu zaplněnou sportovci se nejprve začaly vznášet postavy se svítícími imitacemi pochodní.

Pak už se ale v bráně objevil první běžec s ohněm - fotbalista Dimitrios Domazos. V této roli se postupně vystřídali basketbalista Nikos Galis, vzpěrač Akakios Kakaisvili, sportovní gymnasta Ioannis Melissanidis a atletka Paraskevi Patoulidouvá.

Nejdůležitější role ale připadla tomu poslednímu, šestařicetiletému jachtaři Nikosovi Kaklamanakisovi, olympijskému vítězi z Atlanty ve třídě mistrál a mistru světa z roku 2001.

V ústrety se mu sklopil obří pylon, Kaklamanakis k němu přiložil pochodeň a oheň vzplál. Poté se pylon znovu vztyčil a oheň se rozzářil nad stadionem.

Úplný závěr ceremoniálu obstaral ohňostroj. Nikoli první během večera, ale zdaleka největší.

Ohlasy českých sportovců
FOTOGALERIE ZE SLAVNOSTNÍHO ZAHÁJENÍ ZDE

Chlapec mává řeckou vlajkou z papírové loďky při slavnostním zahájení olympijských her v Aténách (13. srpna 2004).

Čeští sportovci při slavnostním zahájení olympijských her v Aténách - 13. srpna 2004.

Nikos Kaklamanakis, olympijský vítěz ve windsurfingu z roku 1996, právě zapálil olympijský oheň na olympijském stadionu v Aténách - 13. srpna 2004.

Nikos Kaklamanakis, olympijský vítěz ve windsurfingu z roku 1996, právě zapálil olympijský oheň na olympijském stadionu v Aténách - 13. srpna 2004.

Slavnostní zahájení olympijských her na stadionu v Aténách 13. srpna 2004.

Olympijský stadion v Aténách před slavnostním zahájením 13. srpna 2004.

Na slavnostním zahájení olympijských her v Aténách 13. srpna 2004 zpívala islandská zpěvačka Bjork.

Britská modelka Naomi Campbell nese olympijský oheň centrem Atén (13. srpna 2004).

Na konci slavnostního zahájení olympijských her v Aténách (13.8.2004) se spustil ohromný ohňostroj.

Na olympijském stadionu v Aténách hoří během slavnostního zahájení 28. olympijských her olympijské kruhy.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz