Novák: Rakety s trikolórou, ale vypůjčený dres

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Rakety má tenista Jiří Novák vyrobené speciálně pro olympijský turnaj a zdobí je česká trikolóra, ale oblečení si musel půjčit od kolegy Tomáše Berdycha. Jeho vlastní výstroj totiž nevyhovuje přísným pravidlům o reklamě. Napůl originální a napůl s vypůjčeným se v Aténách představil skvěle.

Mezi prvními gratulanty byla tenisová legenda Martina Navrátilová, která nastupovala na ústřední dvorec hned po něm. Novák byl ponořen do debaty s novináři, když do něho kolem procházející Čechoameričanka přátelsky šťouchla a zdviženým palcem mo složila hold.

Souhlasíte s tím, že jste odehrál jeden ze svých nejlepších letošních zápasů?
To bych neřekl. Hraju docela slušně celou sezonu, na turnajích jsem předváděl výborný tenis, jen tomu chyběly lepší výsledky. Ale k tomu, co bylo, bych se nechtěl vracet, sem jsem přijel s odhodláním uhrát co nejlepší výsledek a jsem rád, že jsem udělal první důležitý krok.

Henmana se jste porazil podruhé, předtím to bylo v Davisově poháru. Znovu se tedy potvrdilo, že vám zápasy za reprezentaci svědčí...
Vždycky mě nakopne, když pod mým jménem svítí česká vlajka a já vidím, že nás sledují tisíce fanoušků v celé republice. To se na turnajích nestane, ty sledují jen tenisoví fandové. Pro olympiádu to platí dvojnásob. Je to největší sportovní svátek a koná se bohužel jen jednou za čtyři roky. Člověk jde do zápasu s vědomím, že to může být poslední šance v kariéře hrát takovou soutěž.

Přesto se najde řada tenistů, kteří na olympiádu nejezdí?
To záleží na každém z nás, je to individuální rozhodnutí. Já jsem byl vždycky pro to reprezentovat jak v Davis Cupu, tak olympiádách, a myslím si, že by to tak mělo být.

Do Atén jste si dokonce přivezl rakety ozdobené červenomodrobílou trikolórou...
S tím nápadem přišla firma Völkl, která mi vyrábí rakety, a já jsem to jenom podpořil. Budu s raketami v trikolóře hrát na olympiádě i v Davisově poháru.

Proč jste si k tomu nepořídil i trička s národní symbolikou?
S tím byl problém, protože nám ITF (Mezinárodní tenisová federace - pozn. red.) nebyla schopná říct, jaká jsou pro oblečení pravidla. V mém oblečení mě kvůli reklamě nepustili na kurt, a tak jsem si půjčit výbavu od Tomáše Berdycha. Ještě štěstí, že je stejně velký jako já.

Na kolik kol má Tomáš vybavení?
Já si klidně budu trička prát v rukou a vydržím s tím třeba až do finále.

Porazil jste vysoko nasazeného hráče, a tak máte šanci dojít docela daleko, souhlasíte?
Určitě se ze mě nestal favorit. Čekají mě hráči, kteří jsou v žebříčku ve stejné kategorii jako já. Južného jsem sice teď ve Stuttgartu porazil, ale vždy jsem s ním sváděl ukrutné boje. Zůstávám tedy při zemi a dál pro mě bude důležité každé uhrané kolo.

Český tenista Jiří Novák porazil 15.srpna v prvním kole olympijského turnaje čtvrtého nasazeného Tima Henmana z Velké Británie 6:3 a 6:3.

Český tenista Jiří Novák v zápase prvního kola olympijského turnaje proti čtvrtému nasazenému Timu Henmanovi, kterého porazil 6:3 a 6:3.

Český tenista Jiří Novák v zápase prvního kola olympijského turnaje proti čtvrtému nasazenému Timu Henmanovi, kterého porazil 6:3 a 6:3.

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz