Na Rusky bude platit obrana, věří Večeřová

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V zápase zaznamenala jen dva body z trestných hodů, velmi dobrou hrou v defenzívě se však podílela na bezproblémovém vítězství českých basketbalistek nad Novým Zéland. "Prosadily jsme se naší typickou hrou, všechno vycházelo z naší velmi dobré obrany," pokyvovala hlavou pětadvacetiletá pivotka Ivana Večeřová.

"Podařilo se nám ubránit minimálně polovinu útoků soupeřek, a tak jsme za poločas dostaly jen dvacet bodů. To je málokdy vídaná úspěšnost," pochvalovala si brněnská hráčka. "A když odvedeme svou práci v obraně, je pak i více klidu v útoku. I když tam třeba všechno nepadne," dodala.

Bylo to dnes pro vás dobré rozehrání před čtvrtfinále?
Mě se moc nedařila střelba, takže pro mě osobně ani moc ne. Budu na tom muset zapracovat. Ale pro tým to byla určitě dobrá příprava. Přesvědčily jsme se o tom, že tady dokáží zahrát všechny hráčky. Každý zápas se vydaří někomu jinému. A kdyby se nás ve čtvrtfinále chytlo co nejvíc, semifinále by nás nemuselo minout.

Ve čtvrtfinále narazíte na Rusky, které vás porazily ve finále loňského ME. Bude vaše motivace o to větší?
Určitě ano. Myslím, že na ně můžeme mít, jen musíme ubránit jejich podkošové hráčky. A také eliminovat střelbu za tři body, což nám tady v Aténách zatím moc nejde. Rusky známe nejlépe, ony nás také. Oba celky produkují evropský basketbal, který tady proti nám zatím hrály jen Španělky v tom pro nás nešťastném utkání. Takže čekám opět krutý boj do poslední vteřiny a věřím, že to tentokrát výjde.

Dá se srovnat atmosféra a průběh loňského mistrovství Evropy s aténskou olympiádou?
Je to úplně něco jiného. Každý zápas je tu hrozně těžký. Na druhou stranu je super, že se  hraje obden. Máme dost času na oddych a můžeme jít do zápasů naplno. I když dnes už na nás trochu únava možná vidět byla. Asi v tom hraje roli i to, že se hrálo tak brzo.

A rozdíl v pojetí basketbalu?
Jsme zvyklé na evropské pojetí a tady nás v každém zápase čekal tým vyznávající jiný styl. Pokaždé jsme se musely přeorientovávat.

Změnil se i projev našeho družstva?
Na Evropě to vycházelo tak, že body střílela hlavně Lucka Blahůšková a v každém zápase se k ní přidal někdo další. Tady se vždycky chytí jedna dvě hráčky z osmi, devíti a zaskočit dokáží i holky z lavičky. Je fajn, že se na ně můžeme spolehnout. Naší zbraní vždy byla dobrá obrana, v Aténách to ale podle mne stoprocentně zafungovalo až dnes.

Český tým nemá na hrách ve svém středu osobnost, která by všechny převyšovala. Sázíte na sílu kolektivu?
Není jednoduché, když se tým spoléhá na jednoho člověka. Když mu to pak nejde, nebo ho soupeř dokáže ubránit, je z toho problém. Máme tu hráčky, které mohou všechny kdykoli nastoupit, jedna nahradit druhou. Třeba na křídle se může točit bez problémů pět lidí, na rozehrávce tři.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Komatsu WB 93 R (s SPZ
Komatsu WB 93 R (s SPZ

r.v. 2003, naj. 14 702 km, diesel
508 200 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz