Na poštovní známku se dostal jen Zátopek

12 2004
Praha - Při příležitosti konání olympijských her vydává Česká pošta pravidelně známky, věnované této události. Jednotlivým sportovcům ale nikoliv, ani těm nejúspěšnějším. Jediným olympionikem, který se na poštovní známku dostal, byl v roce 2002 Emil Zátopek. "To ale nebylo u příležitosti olympiády, ale jako nejlepší český sportovec století," řekl mluvčí České pošty Ladislav Vančura.

Zátopkova známka v hodnotě devíti korun vyšla dva roky po atletově smrti. "Živé lidi není zvykem u nás na známkách vydávat, to ediční politika nepřipouští, kromě prezidentů," dodal Vančura.

Mimořádné aršíky vydává pošta jen v případě mimořádných olympijských úspěchů. Za posledních deset let to byla známka k vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o čtyři roky později k vítězství Aleše Valenty ve skocích na lyžích v Salt Lake City.

"Jsou to ale známky s obecným motivem. Akorát u Valenty vyšla čirou náhodou nejdřív známka obecně k hrám s motivem anonymního akrobatického lyžaře a po jeho vítězství se tam dotisklo jeho jméno. Postava Valenty to sice nebyla, bylo to ale tematické," upřesnil Vančura.

Letos vydala pošta 23. června známku věnovanou olympiádě v Aténách s motivem cyklistky v hodnotě devíti korun. Ve stejný den vyšla i známka k paralympiádě, na které je vyobrazen postižený oštěpař. Emisní plány připravuje zhruba rok a půl předem ministerstvo informatiky. To také rozhoduje o tom, kterým sportovcům známku vydá po jejich úspěchu.

"Kdyby teď vyhrál oštěpař Železný, což by bylo už počtvrté, tak to by bylo významné. A podobně je na tom vodní slalomářka Hilgertová. Na druhou stranu kdyby desetibojař Šebrle jen vyhrál, pro známku by to nebylo nic moc, ale kdyby u toho udělal světový rekord, tak možná... Ale teď jen spekuluji," zkusil Vančura odhadnout sportovce, kterým by mohla být známka věnována ještě v letošním roce.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz