Zátopkova známka v hodnotě devíti korun vyšla dva roky po atletově smrti. "Živé lidi není zvykem u nás na známkách vydávat, to ediční politika nepřipouští, kromě prezidentů," dodal Vančura.
Mimořádné aršíky vydává pošta jen v případě mimořádných olympijských úspěchů. Za posledních deset let to byla známka k vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o čtyři roky později k vítězství Aleše Valenty ve skocích na lyžích v Salt Lake City.
"Jsou to ale známky s obecným motivem. Akorát u Valenty vyšla čirou náhodou nejdřív známka obecně k hrám s motivem anonymního akrobatického lyžaře a po jeho vítězství se tam dotisklo jeho jméno. Postava Valenty to sice nebyla, bylo to ale tematické," upřesnil Vančura.
Letos vydala pošta 23. června známku věnovanou olympiádě v Aténách s motivem cyklistky v hodnotě devíti korun. Ve stejný den vyšla i známka k paralympiádě, na které je vyobrazen postižený oštěpař. Emisní plány připravuje zhruba rok a půl předem ministerstvo informatiky. To také rozhoduje o tom, kterým sportovcům známku vydá po jejich úspěchu.
"Kdyby teď vyhrál oštěpař Železný, což by bylo už počtvrté, tak to by bylo významné. A podobně je na tom vodní slalomářka Hilgertová. Na druhou stranu kdyby desetibojař Šebrle jen vyhrál, pro známku by to nebylo nic moc, ale kdyby u toho udělal světový rekord, tak možná... Ale teď jen spekuluji," zkusil Vančura odhadnout sportovce, kterým by mohla být známka věnována ještě v letošním roce.