Na OH se neprodala ani polovina vstupenek

3 2004
Atény - Sportovci budou o olympijské medaile zřejmě soupeřit před poloprázdnými tribunami. Do olympijských her zbývá deset dnů a Aténský organizační výbor (ATHOC) ještě neprodal ani polovinu z 5,2 milionu vstupenek. Kolem olympijské vesnice v Aténách se krátce před zahájením potulují opuštění psi. Snahy řeckých pořadatelů o jejich odstranění z ulic narušují i místní vojáci, kteří psy krmí a mazlí se s nimi.

Malý zájem o vstupenky finančně neznamená žádnou katastrofu, ATHOC se již dostal na 86 procent částky, kterou hodlal z prodeje lístků získat.

Přesné číslo dnes zní: 2,205.273 prodaných vstupenek. "Díky tomu jsme již vydělali 157 milionů eur," řekl agentuře Reuters mluvčí ATHOC Michael Zaharatos. Očekává, že si zájemci do zahájení her obstarají ještě více než milion lístků. Situaci prý pořadatelé olympiády neberou nijak tragicky. "Na semifinále a finále všech sportů máme prodáno 87 procent lístků," dodal Zaharatos.

Zájemců o to, vidět zápolení pod pěti kruhy na vlastní oči, s blížícím se startem her přibývá. Zatímco v červnu činil průměrný denní prodej čtyři tisíce lístků, v pondělí se jich podařilo udat rekordních 38 tisíc.

Kolem olympijské vesnice se potulují opuštění psi
Na přítomnost toulavých čtyřnohých zvířat si stěžoval šéf Australského olympijského výboru John Coates. "Ale naštěstí mi neočuchávali paty," dodal sarkasticky na adresu nevítaných hostů před branami olympijské vesnice. Organizátoři okamžitě povolali do akce specialisty na odchyt psů i ochránce zvířat, kteří by se měli společně postarat o to, aby psi do středy z okolí vesnice zmizeli.

Toulaví psi přitom organizátory znepokojují již měsíce. Pořadatelé sice slíbili, že během olympiády na ulicích nebudou, ale zatím se jim to nedaří splnit. Patnáct tisícovek psů se totiž v řecké metropoli cítí jako doma. Na křižovatkách se prý dokonce řídí signály semaforů a při místních fotbalových zápasech často vbíhají na hřiště.

Portugalští fotbalisté Postiga a Tiago nepojedou na olympiádu
Trenér portugalského olympijského výběru se bude muset v Aténách obejít bez dvou kvalitních fotbalistů, kteří patřili do stříbrného týmu z domácího evropského šampionátu. Kvůli zranění neodcestují do Řecka záložník Tiago Mendes ani útočník Hélder Postiga.  Třiadvacetiletý Tiago, jenž je spoluhráčem Petra Čecha v londýnské Chelsea, má problémy s třísly. O rok mladšího Postigu z Porta, jenž na ME vstřelil vyrovnávací gól v dramatickém čtvrtfinále s Anglií, zase podle oficiálního vyjádření portugalského svazu nepustí do Atén bolavé koleno. Portugalská reprezentace se v základní skupině olympijského turnaje utká s výběry Iráku, Maroka a Kostariky.

Francouzi si za aténské zlato vydělají 40.000 eur
Francouzští sportovci si v případě zisku zlaté medaile na olympijských hrách v Aténách vydělají čtyřicet tisíc eur (zhruba 1,26 milionu korun). Stejnou prémii mají vypsanou například také Rusové. Češi si za vítězství na hrách vydělají jen o trochu méně, olympijský výbor stanovil odměnu ve výši rovného milionu korun. 

Zkrátka nepřijdou ani majitelé dalších medailí - stříbrní Francouzi inkasují dvacet tisíc eur, za bronz budou brát o sedm tisíc méně. O mnoho skromnější jsou v této souvislosti tradičně silní Němci, jejich olympijští šampioni vydělají "pouze" patnáct tisíc eur.

Francouzští sportovci obsadili na předchozí olympiádě v Sydney šesté místo v medailovém hodnocení. Jejich tehdejší zisk 13 zlatých, 14 stříbrných a 11 bronzových kovů by nyní přišel olympijský výbor na takřka milion eur.

Papež ustavil ve Vatikánu oddělení pro sport
Papež Jan Pavel II. ustavil ve Vatikánu zvláštní oddělení pro sport. Vyplývá to z jeho dnešního prohlášení, které zdůrazňuje, že zájem milionů lidí o nadcházející olympijské hry v Aténách svědčí o významu sportu v dnešním světě.

Sporty hrají velmi významnou roli - na osobní i světové úrovni, uvádí se v prohlášení Vatikánu. Podle něj jsou jedním z "nervových center" současné kultury i příležitostí pro Vatikán, jak působit na věřící.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz