Medaile patří nepravým, gymnastiku to poškodí

25 2004
Diváci deset minut stojí na tribunách a skandují jméno Alexeje Němova, podle nich poškozeného šampiona. Gymnastické rozčarování pokračuje. Na olympiádě gymnastika nabídla parádní podívanou. Ale ta zapadá ve stínu skandálů. „Sudí by se měli poučit, aby se to už nestalo,“ řekla Nadia Comaneciová, bývalá gymnastická hvězda.

První bouři vyvolalo finále víceboje.

Američan Paul Hamm vyhrál díky rozhodčím. Neprávem. Vítězem měl být Korejec Jang Te-jong, jenže sudí špatně určili výchozí známku a zlato mu těsně uniklo.

„To je smutné, gymnastice to neprospěje.

Vypočítat výchozí známku si umějí závodníci. A rozhodčí to nedokážou na olympiádě,“ říká Martin Konečný, nejlepší český gymnasta.

„Stejně jako gymnasté jsou i rozhodčí lidé a chybují,“ brání se Adrian Stoica, šéf technické komise Mezinárodní gymnastické federace.

Korejci protestovali, dosáhli opravy známky a potrestání sudích, zlato však zůstává Hammovi. Americký olympijský výbor navrhuje, aby medaile byly uděleny dvě. Jenže gymnastická federace o to podle pravidel žádat nemůže. „Nejlepší by bylo, kdyby Paul Hamm dal zlatou medaili...,“ nakousl myšlenku Bruno Grandi, prezident Mezinárodní gymnastické federace.

Hamm se medaile vzdát nechce.

„Věřím, že jsem olympijský vítěz.“ Jenže diváci mu nespravedlivý triumf neodpustili. V pondělí večer odsoudili pískotem nejprve rozhodčí, kteří nečekaně nízko ohodnotili Rusa Němova na hrazdě. „Ale asi to bylo po právu. Doskok mu nevyšel,“ říká Konečný, který na hrazdě zvládá obdobnou sestavu.

Pak diváci pískali právě na Hamma.

Až Němov je uklidnil. „Chtěl, bych lidem poděkovat. Každý by měl pochopit, že fanoušky nemůžete podvádět,“ řekl Němov.

Hamm získal stříbro. Se stejnou známkou však vyhrál díky pomocnýmkritériím Ital Igor Cassina. „Tohle nechápu. Hamm necvičil špatně, ale mně se jeho sestava nelíbila.

Rozhodčí ho zbytečně tlačí nahoru,“ míní Martin Konečný.

Tahanice tím asi nekončí. Rusové skončili bez zlata a cítí se poškozeni sudími. Chtějí protestovat u MOV.

Křivdu cítí i Bulhaři. Jordan Jovčev skončil na kruzích za Řekem Dimosthenem Tampakosem. „To bylo moc průhledné. Tampakos neměl mít medaili vůbec. Neměl takovou obtížnost, sílu,“ říká Konečný.

Přesto zlato zůstane v Řecku, protest byl zamítnut. „Moje známka prý byla správná. A proti hodnocení jiného závodníka protestovat nemůžu,“ posteskl si Jovčev. Možná víc než on sám však utrpí gymnastika.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz