Málek už se startem v Aténách nepočítal

6 2004
Praha - Daniel Málek měl start na olympiádě hodně nejistý. Nejprve už plánoval letní dovolenou, měl rozhozené sítě mezi kamarády a připraveno spoustu akcí. Pak mu ale olympijský výbor dal divokou kartu a plavec tak pojede na svou třetí a zřejmě i poslední olympiádu v kariéře, kde chce obhajovat dvě pátá místa se Sydney.

Když se jedenatřicetiletý svěřenec Petra Přikryla ze Zlína dozvěděl o dodatečné nominaci, nadšeně utíkal do bazénu a začal polykat další tréninkové dávky.  "Jasně, že jsem dostal další chuť do práce, byl to impuls," řekl prsař.

Původně chtěl rozebírat až do detailů, jak je jeho zvykem, kde se stala chyba. Proč nesplnil český limit, i když jeho české rekordy mají hodnotu světové třídy.

Od Sydney se nezlepšil na stometrové trati, český rekord na dvoustovce drží z MS 2001 ve Fukuoce. V sezoně 2002 mu neumožnila plnou zátěž bolavá třísla a od té doby se šestinásobný medailista z krátkých ME trápí.

"Nebyl čas přemýšlet, co bylo špatně. Jen jsme si sedli, v rychlosti to probrali. Já jsem řekl pár podnětů trenérovi, on pověděl pár věcí mně a šli jsme na to," sdělil mistr Evropy na padesátce z krátkého bazénu ve Valencii 2000.

"Moc věcí se dělat nedalo, shodli jsme se na přípravě," uvedl.

Dva týdny trénoval ve Španělsku, nyní bude doma ladit formu. "Mám tady pohodu," řekl. 

Ve městě Callela, kde byla na soustředění takřka kompletní česká reprezentace, udělal kus práce. Dokonce trenér národního týmu Jaroslav Strnad si všiml Málkova progresu. "Jsem skutečně moc spokojen a myslím si, že i trenérovi se to líbilo. Odvedli jsme dobrou práci," liboval si.

Zapracoval hlavně na technice, i kontrolní měřené úseky vykazovaly kvalitní časy.

Do Atén může odjet díky tomu, že splnil limit mezinárodní federace (FINA). Český svaz plaveckých sportů totiž jako jediný mezi všemi českými federacemi nastavil mírnější limity B výš než FINA.

Divoké karty tak mohli od svazu dostat další tři plavci a tato skutečnost v plaveckých kruzích rozpoutala divokou diskusi.

"České normy měly být na úrovni s limity FINA. Jelo by nás víc a to by bylo lepší pro české plavání," řekl.

V Sydney před čtyřmi roky zazářil dvěma pátými místy, čímž se zapsal do české plavecké historie. Kvůli úspěchu si tehdy dokonce oholil hlavu, aby měl menší odpor vody. Totéž udělá i v Aténách.

"Vím, že dostat se do finále bude strašně těžké, ale jedu s tím, abych podal výkon, na který mám. Abych vyhrál nad sebou, abych si dokázal, že umím ještě bojovat, že se nevzdám," tvrdil odhodlaně.

Atény budou s velkou pravděpodobností jeho poslední olympiádou. "Neříkám to ale stoprocentně," nechal si zadní vrátka.

Jak se bude jeho kariéra vyvíjet dál, to sice tuší, ale nic neřekne a ani to neřeší. "Zeptejte se mě po dvoustovce v Aténách," řekl ke svému druhému závodu, jehož rozplavby jsou na programu 17. srpna.

To už bude Málek věděl, jestli uspěl sám před sebou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY – AUTOMATIZACE/ROBOTIKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz