Kůrková si druhé finále nevystřílela

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Střelkyně Kateřina Kůrková na druhou olympijskou medaili v Aténách nedosáhne. V kvalifikaci sportovní malorážky na 3x20 ran skončila až na 27. místě nástřelem 565 bodů. Na postup přitom bylo potřeba o 14 bodů víc. "Neposlouchaly mě ruce ani hlava," postěžovala si.

Podobně jako po bronzovém závodě ve vzduchové pušce se jí i po neúspěšné kvalifikaci v očích zaleskly slzičky. "Tehdy to bylo dojetím, dnes to byly spíš slzy zoufalství," tvrdila už s úsměvem ."Zklámání to pro mě rozhodně je. Před olympiádou jsem si hlavně přála, abych tu nezažila výbuch. A tohle je výbuch."

Sportovní malorážka je její slabší disciplínou, přesto chtěla uspět i v ní. "Všem jsem se sice snažila namluvit, že je to taková bokovka, ale to jen abych od sebe odvedla pozornost. Strašně jsem se na ten závod těšila, v tréninku to vypadalo tak na 580 bodů."

Už večer se necítila nejlíp od žaludku. "A špatně mi bylo i při závodě," pokyvovala hlavou. Bronzová medailistka ze střelby ze vzduchové pušky přitom závod rozjela dobře. V poloze v leže minula z dvaceti pokusů desítku jen jednou.

"Nebylo mi sice dobře, ale v leže se to ještě ustojí. Ani tak ale první položka nebyla úplně jistá. Dávala jsem okrajové desítky, takže jsem za součet 99 byla opravdu ráda. Ve druhé položce to bylo ještě lepší, návaly nevolnosti se trochu zklidnily," popisovala.

Poloha ve stoje jí však nevyšla. Nasbírala celkem pět osmiček a naopak jen šest desítek. Sen o druhém finále se začal pomalu rozplývat.

"Přitom při nástřelu se mi zdálo, že jsem tam. Ale když jsem začala střílet naoostro, byla jsem rozklepaná. Přestala mě poslouchat hlava i ruce, připadala jsem si jako na vodě. Asi toho na mě taky bylo už dost," postěžovala si.

"Je pravda, že jsem hodně obětovala vzduchovce. Dala jsem do toho maximum a možná jsem se trochu vyšťavila," hledala další z příčin nezdaru. 

Před poslední polohou, v kleče, ještě věřila v obrat. "Nebylo to zdaleka ztracený, snažila jsem se hecnout. Věděla jsem, že jak mi to sedne, může to tam lítat. Zpočátku to nevypadalo tak zle, ale pak se to úplně rozhodilo. Neměla jsem už sílu a trochu se zamotala do větru. A už se nevymotala."

Po závodě usedla na židli a chvíli mlčky přemýšlela. "Ptala jsem se sebe sama, proč to nešlo. Jestli si třeba jen nenamlouvám, že mi je špatně. Ale myslím, že psychicky jsem na tom byla dobře."

Recept jak se vypořádat se zklamáním zná. "Zmuchlám to, hodím za hlavu a jedu dál. Nemám důvod si myslet, že mi forma odešla. Jen se mi prostě nepovedl jeden závod. Proč bych měla smutnit, vždyť mám bronz," ujišťovala sama sebe.

Až bude balit na cestu domů, nezapomene do kufru přidat startovní číslo 1309 s nímž v Aténách závodila. "Schovávám si všechna startovní čísla z velkých závodů a doma si je lepím na trezor," prozradila svůj zvyk.

Ruská sportovní střelkyně Ljubov Galkinová si vynahradila sobotní zklamání ze vzduchové pušky, když přišla o zlato až posledním nástřelem. Teď si olympijský triumf zvít nenechala. Stříbro patří Valentině Turisiniové z Itálie, třetí skončila Wang
Čcheng-i z Číny.

Ženy - sportovní malorážka:
1. Galkinová (Rus.) 688,4 (587+101,4), 2. Turisiniová (It.) 685,9 (585+100,9), 3. Wang Čcheng-i (Čína) 685,4 (584+101,4), 4. Dovgunová (Kaz.) 684,9 (588+96,9), 5. I Hje-čin (Korea) 681,0 (584+97,0), 6. Pfeilschifterová 679,6 (582+97,6), 7. Lechnerová (obě Něm.) 677,6 (580+97,6), 8. Kalnyšová (Ukr.) 677,2 (579+98,2), ...27. Kůrková (ČR) 565 - nepostoupila do finále.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz