Kůrková chtěla v noci veslaře přidusit

23 2004
Praha - "Kluci veslaři slavili na baru stříbrné medaile. Byl to pořádnej rachot. Myslela jsem, že je půjdu přidusit," dělala, jako že se zlobí rozverná Kateřina Kůrková. "To je hrůza," skromně špitla v davu novinářů robustnější Lenka Hyková, která šla za ní. Obě střelkyně rozdávaly po ranním příletu z Atén úsměvy, na krku měly těžké olympijské medaile - stříbrnou a bronzovou.

Cesta z Atén se českým střelkyním protáhla. Z olympijské vesnice vyrazily ve dvě ráno, hodně unavené odcházely z ruzyňského letiště v deset dopoledne.

"Těším se domů, za mámou a tátou. A do postele," říkala devatenáctiletá Hyková, která si užívá životní úspěch.

Až v letadle si uvědomila, jak ceněnou trofej ve střelbě ze sportovní pistole získala. "Na novináře nejsem zvyklá," omlouvala se. Odpovídala trpělivě, po každém rozhovoru skromně děkovala.

Sláva jí do hlavy nestoupla. "Kamarádi i trenéři mě už varovali, že pokud se ze mne stane nafoukaná holčička, tak dostanu pár facek. Snažili se mě uzemnit," vybavila si střelkyně, jejíž jméno před několika dny řada sportovních fanoušků neznalo.

Usměvavá závodnice plzeňské Dukly se těšila, jak se pozdraví v českém olympijském domě se Železným, Šebrlem a dalšími celebritami českého sportu. "Bohužel. Naše výpravy se v podstatě míjely. Ale sešel se fajn tým. Skvělá holka je plavkyně Ilona Hlaváčková. Má řadu úspěchů, ale na nic si nehraje a není namyšlená."

Kateřina Kůrková nastupuje už na začátku září jazykový kurz, pak by se ráda věnovala vysoké škole. "Několik dní volna si chci užít. Pojedu do lesa, na houby, na chatu," říkala střelkyně, která získala první medaili celých her.

Na Atény budou obě vzpomínat. "Říkala jsem si, že olympiádu budu brát jako každý jiný závod, třeba jako republiku. Ale ten humbuk okolo je ohromnej. Hlavně mediální. Strašně se hledí na medaile, což je někdy svazující. Povedlo se, ale já se měnit nebudu. Jestli lidi v okolí? To vám řeknu za tři týdny..."

Několik pozávodních dní byly české medailistky na střelnici, Kateřina Kůrková se šla podívat na české basketbalistky. "Zrovna prohrály, ale bojovaly dobře. Většinou jsme fandily u televize. Je dobře vidět a nikam jsme se ve vedrech nemusely trmácet. Snažila jsem se s každým českým olympionikem seznámit, ještě teď se mi ale některá jména pletou."

Zatímco Kateřina Kůrková nechá bronzovou medaili v krabičce, Lenka Hyková už si naplánovala, že jí dá do nablýskané skleněné skříňky. "Asi na ní bude svítit i světýlko, aby hned každý viděl, která medaile je ta olympijská. Moc si jí nechci osahat, aby měla pořád svoji barvu a lesk," dodala Hyková.

Obě se ještě před odjezdem domů věnovaly televizním štábům. Únavou se jim podlamovala kolena. Ale na krku měly olympijské medaile. Věděly, že dřina a ztracené prázdniny za životní úspěch stály. 

České střelkyně Kateřina Kůrková (vlevo) a Lenka Hyková ukazují na ruzyňském letišti olympijské medaile.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz