Kozlíková skončila v časovce na pátém místě

Zijlaardová van Moorselová - Leontien Zijlaardová van Moorselová z Nizozemska vyhrála časovku žen. | foto: Reuters

18 2004
Atény - Česká cyklistka Lada Kozlíková skončila pátá v olympijské časovce. Závod na čtyřiadvacet kilometrů vyhrála Leontien Zijlaardová van Moorselová z Nizozemska, která tak obhájila zlatou medaili ze Sydney. Vzávoděmužů obsadil český cyklista Michal Hrazdíra čtrnácté místo a René Andrle byl sedmnáctý. Vyhrál Tyler Hamilton z USA.

Druhá mezi ženami skončila americká závodnice Dede Demetová-Barryová a třetí Karin Thuerigová ze Švýcarska.

Čtyřiadvacetiletá Kozlíková, kterou ještě čekají v Aténách starty ve stíhacím a bodovacím závodu na dráze, začala středeční souboj s chronometrem nadějně. Z pětadvacítky účastnic startovala jako jedenáctá a po mezičase po 12 kilometrech na obrátce se ujala nejrychlejším časem vedení.

První ji překonala Demetová-Barryová a v průběžném pořadí ji posléze předčily ještě dvě další pozdější medailistky. Jiné spolufavoritky - loňská mistryně světa Španělka Somarribaová, legendární Longová-Ciprelliová z Francie, druhá z nedělního silničního závodu Němka Arndtová i Ruska Zabirovová, bronzová z loňského MS z Hamiltonu - však byly v polovině trati horší. 

Druhou polovinu závodu zvládla Kozlíková o něco pomaleji, a když projela cílem, objevila se na světelné tabuli druhá za dalším překvapením závodu Američankou Thorburnovou. Jezdkyně celku Rostex Quantum za ní ale zaostala jen o 59 setin sekundy.

Před českou cyklistku se dostala až Demetová-Barryová, která byla rychlejší o 39 sekund. Poté již Kozlíkovou nepřekonaly Nizozemka Melchersová, Angličanka Cooková, Australanka Woodová ani Somarribaová. Dostaly se před ni až Thürigová a suverénka závodu Zijlaardová-van Moorselová.

Čtyřiatřicetiletá Nizozemka, po dnešku již čtyřnásobná olympijská vítězka, prolétla cílem v čase o 24 sekund rychlejším, než měla Demetová-Barryová. Přitom po sobotním pádu a zranění v silničním závodu Zijlaardová zvažovala, zda do dnešní časovky vůbec nastoupí.

Kozlíkovou nezdolaly ani Arndtová a zlatá z této disciplíny z Atlanty 1996 Zabirovová a česká reprezentantka se mohla radovat z pátého místa. Dosáhla tak nejlepšího výsledku české cyklistiky v historii individuálních silničních olympijských disciplín.

"Na trati se mi zdálo, že to není nejlepší a neskončím v první desítce, což byl můj cíl," řekla Kozlíková. "Nyní jsem však velice spokojená, protože na startu byly všechny nejlepší světové cyklistky a závod byl strašně těžký," dodala.

Podle trenéra Břetislava Usnula jela Kozlíková od startu do cíle nadoraz. "Nebylo místo, kde by zpomalila či měla krizi. Odvedla na trati maximum, jen mě trochu mrzí, že těsně před cílem ji zbrzdil policista na motocyklu, jinak by byla ještě o jedno místo výše," řekl Usnul.

"Nyní si trochu odpočinu a přijde dráha," řekla Kozlíková, která si vybojovala účast i ve stíhacím a bodovacím závodu. "Vzhledem k dobrému výsledku v dnešní časovce možná vynechám stíhačku a zaměřím se na bodovací závod, kde myslím mám větší naděje na dobré umístění," uvažovala.

"Rozhodnu se ale, až budu mít jistotu, že do stíhačky může nastoupit Valová a já potom jet bodovačku," dodala Kozlíková, která před dvěma lety na mistrovství světa v Kodani vybojovala v bodovacím závodu stříbrnou medaili.

Hamilton na trati dlouhé 48 kilometrů zdolal o pět let staršího obhájce zlaté medaile ze Sydney Vjačeslava Jekimova z Ruska o devatenáct sekund, pro bronz si dojel překvapivě další Američan Bobby Julich.

Mezi 38 startujícími se neztratili ani dva čeští zástupci. Michal Hrazdíra vybojoval v elitní společnosti 14. místo, když zaostal za Hamiltonem o dvě minuty a 36 sekund, Renému Andrlemu stačil čas 1:00:27 na sedmnáctou pozici.

Především Hrazdíra myslel výše, osmý z loňského světového šampionátu uvažoval o umístění v elitní desítce. Mnohem zklamanější musel ale být německý závodník Jan Ullrich, který obhajoval stříbro z minulých olympijských her, dnes na něj však zbyla až sedmá pozice.

O tři sekundy unikla medaile úřadujícímu mistru světa Michaelu Rogersovi z Austrálie.

Pořadatelé rozdělili startující do tří skupin. V první vyrazil jako osmý v pořadí Andrle a po opatrnějším startu neustále zrychloval a po projetí cílem byl ze čtrnácti jezdců nejrychlejší.

Hrazdíra ve druhé skupině začal o poznání rychleji a v celkovém průběžném pořadí se na 12. i 24. kilometru držel na patnáctém místě.

Radostný pohled byl na výsledkovou listinu po jeho projetí cílem, když jí vévodil před Andrlem. To však na trati bylo ještě dvaadvacet cyklistů a všichni favorité.

Nejlépe rozjel závod Jekimov, ale rozdíly byly minimální. Na dvanáctém kilometru měl před Rogersem náskok dvou sekund, třetí Hamiltom zaostával o čtyři sekundy a Němec Rich byl pomalejší o sedm sekund.

Na Hrazdíru najel Jekimov 43 sekund. I v polovině trati byl ruský veterán v čele, Rogers zaostával o čtyři sekundy, Hamilton o šest a Julich se posunul ze šestého místa před Richa a Švýcara Cancellaru.

Ve třetí čtvrtině závodu dokázal Hamilton zrychlit a po 36 kilometrech se ujal vedení o pět sekund před Jekimovem.

Třetí se držel Rogers, za nímž Julich zaostával o pět sekund, Hrazdíra se o jedno místo posunul kupředu, ale více již zrychlit nedokázal.

Tempo naopak vystupňoval v aténském vedru Hamilton a trochu překvapivě si dojel pro životní úspěch. Jeho bývalý spolujezdec ze stáje US Postal Jekimov, který pomohl Lanci Armstrongovi k šestému triumfu na Tour de France, byl spokojen i se stříbrem.

Síly trochu opustily nejmladšího z kandidátů na medaili čtyřiadvacetiletého Rogerse, kterého za sebe odsunul další třicátník Julich.

Hrazdírovi nevyšel jeho plán, aby skončil v časovce do elitní desítky. "Jsem rád, že jsem se sem dostal a předvedl výkon, za který se nemusím stydět," hodnotil svůj výkon.

Dosáhl času jen mále přes hodinu, takže mu vycházel rychlostní průměr okolo 48 kilometrů za hodinu. "V tom počasí a větru, který postupně zesiloval, to není špatný," řekl pětadvacetiletý jezdec. 

Na start přijel s malým zpožděním. V depu nastal trochu zmatek, a proto musel spěchat, aby stihl vyjet. "Nestačil jsem přijít do nervozity. Ani jsem moc nevnímal, že to je olympiáda, na kterou jsem se těšil. To přijde až večer," řekl cyklista.

První ze dvou okruhů zvládl v pohodě. Na otočce předjel polského mistra časovky Slawomira Kohuta, který startoval ominutu a půl před ním.

"Říkal jsem si, jestli jsem to náhodou nepřepálil, jestli to neženu," blesklo Hrazdírovi hlavou.

Ve druhém kole začalo víc foukat a ve stoupáních před cílem se cítil hrozně. "Chvílemi se mi zdálo, že jsem úplně zastavil, zpátky do kopců to bylo opravdu hrozný," řekl Hrazdíra, ale unaveně po dojetí nevypadal.

"To přijde až večer," dodal.

Vyjel patnáctý ze čtyřiceti startujících a bořil mezičasy soupeřů před sebou. Doprovodné vozidlo mu hlásilo, že je první. "Bylo příjemné slyšet, že mám nejlepší mezičas, bylo to na uklidnění, ale nehrálo to žádnou roli," věděl, že všichni
favorité jízdy proti chronometru startují až po něm. 

S odstupem dvaceti vteřin za Hrazdírou skončil sedmnáctý Andrle. Tomu nevyšel první okruh, protože neodhadl tempo do prvního kopce.

"Trošku jsem to přehnal a musel jsem zpomalit, protože jsem se cítil dost zahlcený," řekl Andrle.

Druhé kolo zvládl rychleji, ale na vítězného Hamiltona ztratil skoro tři minuty.

Výsledky:
Ženy - časovka (24 km):
1. Zijlaardová-van Moorselová (Niz.) 31:11, 2. Demetová-Barryová (USA) -24, 3. Thürigová (Švýc.) -43, 4. Thorburnová (USA) -1:03, 5. Kozlíková (ČR) -1:03, 6. Woodová (Austr.) -1:04, 7. Somarribaová (Šp.) -1:14, 8. Zabirovová (Rus.) -1:18.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz