Kozlíková plakala, Vrba byl penalizován

25 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Neslavně skončily dvě tajné medailové naděje české dráhové cyklistiky. Ani jeden bod nezískala v bodovacím závodě Lada Kozlíková a prohru v depu oplakala. V keirinu Ivan Vrba neprošel do boje o medaile a v malém finále pak byl za porušení pravidel odsunut na poslední místo.

Pláč v depu
Svezla se z kola a hned na kraji depa se rozplakala. Česká cyklistka Lada Kozlíková měla jet na olympijském velodromu o medaile, ale místo toho propadla. V bodovacím závodě nezískala ani bod a obsadila 15. místo, za ní skončily jen soupeřky se záporným ziskem.

"Před startem jsem se cítila dobře, ale závod mi vůbec nesedl," nechápala Lada Kozlíková. "Možná to bylo ještě únavou z časovky. Jelo se mi špatně, nevím, co k tomu víc říct."

S dvacetičlenným startovním polem Kozlíková najela 25 kilometrů, odkroužila stokrát velodrom, ale v žádném z deseti spurtů se neprosadila mezi nejrychlejší čtveřici. Celý závod jela pasivně, jen málokdy se objevovala na čele pelotonu. O únik se pokusila jen dvakrát, ale vždy byla bleskově polapena.

"Asi od dvacátého kola jsem cítila, že to není ono. Fyzicky jsem na to nestačila, měla jsem problémy udržet se v háku za ostatními. Vůbec to nešlo," řekla Kozlíková.

Přesně před týdnem Kozlíková v silniční časovce skončila pátá, pak se přesunula na velodrom a chystala se na svůj nejdůležitější závod. "Do role velké favoritky jsem se nepasovala, věděla jsem, že by to mohlo dopadnout dobře, ale že to může dopadnout i špatně."

Startu v časovce, který jí sebral hodně sil, cyklistka nelituje. "Páté místo z časovky byl velký úspěch. A že to nevyšlo na dráze? Je to sport, jednou je člověk pátý, jednou patnáctý."

Nejaktivnější ve spurtech byla Ruska Olga Sljusarevová, která bodovala v sedmi z deseti finišů a získala zlatou medaili.

Vrba nedovoleně křižoval
Ivan Vrba se v keirinu vyhnul opravám, když z prvního kola postoupil přímo do semifinále, ale dál už pozici bronzového medailisty z květnového mistrovství světa nepotvrzoval.

"Rozjížďka mě stála víc sil než jsem očekával, navíc jsem semifinále nezvládl ani takticky," řekl Ivan Vrba, který se ve zmíněné jízdě nechal soupeři zavřít a ve finiši nestačil. "Chtěl jsem postoupit do finále a tam dát ze sebe všechno..."

Zbylo na něho jen "malé finále", jízda o sedmé až desáté místo. Do cíle jízdy na šest okruhů dospurtoval jako druhý, ale z celkové osmé pozice brzy klesl. Rozhodčí jej potrestali za nedovolené křižování Řeka Vasilopulose a odsunuli na poslední místo.

Při odjezdu z velodromu Vrba o penalizaci ještě nevěděl, špatná zpráva za ním doletěla až do olympijské vesnice.

Penalizace měnila v keirinu i medailové pořadí. Cílem sice jako třetí projel Němec Wolff, ale za nečistý způsob jízdy byl odsunut na čtvrté místo.

Bronz tak dostal Australan Shane Kelly, který již předtím dvakrát skončil čtvrtý - ve sprintu i v olympijském sprintu. Zlatou medaili vybojoval jeho krajan Ryan Bayley, druhý byl Španěl Jose Escudero.

V bodovačce dvojic jen 13. místo
Dvojice Kadlec - Lazar obsadila v bodovacím závodě dvojic na dráze třinácté místo, vyhráli Brown a O'Grady z Austrálie.

Čeští jezdci téměř nebyli vidět a jen dvakrát si na konto připsali bod za čtvrté místo ve spurtech.

Bodovačku dvojic rozhodly úniky hlavnímu poli o celé jedno kolo. Po šedesáti z dvou set okruhů se podařily jako prvním Australanům s Němci, a v dalším průběhu je následovalo ještě dalších pět párů. Pro ostatní tak byly čelní příčky uzamčené.

Z osmnácti dvojic na startu jich do cíle přijelo šestnáct, Češi skončili třináctí.

"Včerejší bodovačka jednotlivců se mi jela líp, dneska jsem se v polovině závodu jsem se dostal do malého útlumu," přiznal Milan Kadlec. "Jednou jsme špatně vystřídali, dostali jsme se dozadu a při tak početném startovním poli jsme se obtížně dostávali znovu dopředu. Prošvihli jsme šanci mít nějaký bod navíc."

Výsledky
Ženy - bodovací závod:
1. Sljusarevová (Rus.) 20 bodů, 2. Guerrerová (Mex.) 14, 3. Calleová (Kol.) 12, 4. Mirabellaová (USA) 9, 5. Carraraová (It.) 8, 6. Ulmerová (N. Zél.) 8, 7. Pascualová (Šp.) 7, 8. Batesová (Austr.) 7, ...15. Kozlíková (ČR) 0.

Keirin:

Finále o 1.-6. místo: 1. Bayley (Austr.), 2. Escuredo (Šp.), 3. Kelly (Austr.), 4. Wolff (Něm.), 5. Ng (Malajsie), 6. Bourgain (Fr.),  o 7.-10. místo:  7. Kwiatkowski (Pol.), 8. Fiedler (Něm.), 9. Vasilopulos (Řec.), 10. Vrba (ČR).

Bodovací závod dvojic:  1. Austrálie (Brown, O'Grady) 22 bodů, 2. Švýcarsko
(Marvulli, Risi) 15, 3. Velká Británie (Hayles, Wiggins) 12, 4. Ukrajina (Rybin, Jakovlev) 9, 5. Německo (Bartko, Fulst) 9, 6. Španělsko (Alzamora, J. Llaneras) 7, 7. Nový Zéland (Henderson, Roulston) 2, 8. Rakousko (Garber, Stocher) -1 kolo/8, ...13. ČR
(Kadlec, Lazar) -1 kolo(2).

Bodovací závod žen. Česká cyklistka Lada Kozlíková neuspěla, obsadila až patnácté místo z devatenácti účastnic.

Čeští cyklisté Milan Kadlec (vlevo) a Petr Lazar při olympijském závodu dvojic.

Maria Luisa Calle Williamsová z Kolombie pláče po pádu v cyklistické bodovačce na olympijských hrách v Aténách. Skončila třetí za Belem Guerrerovou z Mexika a vítězkou Olgou Sljusarevová z Ruska.

Mexičanka Belem Guerrerová (vlevo) si v bodovacím závodě dojela pro stříbro, vyhrála ruská cyklistka Olga Sljusarevová (vpravo). Třetí nakonec byla Maria Luisa Calle Williamsová z Kolombie (v pozadí leží po pádu).

Ruská cyklistka Olga Sljusarevová potvrdila v olympijské bodovačce přesvědčivě roli favoritky a získala zlatou medaili.

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz