Koulařky oživily starobylou Olympii

18 2004
Olympia - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V Řecku ožil duch starověkých her. Na historickém stadionu v Olympii začal závod ve vrhu koulí. Jako první se divákům, kterých mohlo přijít jen patnáct tisíc, v kvalifikaci představily ženy. Pak se o odpolední finále střetli muži včetně dvou Čechů.

Starobylé městečko Olympia, vzdálená od Atén zhruba pět set kilometrů, žila závodem od rána, kdy začali z hlavního dějiště olympijských her přijíždět novináři a diváci.

Na silnicích postávali policisté už několik kilometrů před městečkem se stadionem, o němž první zmínka pochází z roku 776 před Kristem.

Po příjezdu čekala na diváky krátká procházka z centra až na sportoviště. Protože jde o archeologickou pamětihodnost, pořadatelé zde neinstalovali žádné sedačky.

Fanoušky tak čeká celý den na slunci, před nímž se však utéci z divácké louky mezi stromy obklopujícími stadion.

Na atlety čekaly dvě koulařské výseče připravené podle mezinárodních pravidel.

"Je to poprvé v historii, co se na tomto stadionu bude soutěžit ve vrhu koulí. Ve starověku se zde tento sport neprovozoval," avizovali pořadatelé v olympijských brožurách.

Samotné závody zahájila o půl deváté ráno místního času (7:30 SEČ) kvalifikace koulařek, ovšem bez českého zastoupení. Ženy se stejně muži střetli o finále ve dvou kvalifikačních skupinách.

Nejlepší výkon - 19,69 metru - předvedla ve skupině B Naděžda Ostapčuková z Bulharska. Ve druhé části startovního pole dominovala Ruska Irina Koržaněnková hodem 19,43 metru.

Kvalifikační limit 18,50 metru zdolalo celkem devět koulařek. Finálovou dvanáctku doplnily další tři ženy s nejlepšími výkony. K postupu do odpoledního klání stačilo 18,16 metru Číňanky Li Meiju.

Mužská kvalifikace začala v deset hodin místního času. Mezi koulaři má dvojnásobné zastoupení i Česko. O finále se snaží Petr Stehlík a Antonín Žalský, kteří odletěli připravovat se do Olympie několik dnů před závody.

Celkoý pohled na starobyly stadion v Olympii, kde se koná olympijský závod ve vrhu koulí.

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz