Koho spálí olympijské slunce?

11 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Lahev s minerální vodou zteplá za chůze v ruce. Vražedné polední slunce. A v tom mají cyklisti v sobotu odjet šestihodinový závod? Olympijské hry v Aténách, které v pátek večer slavnostně začnou, budou pro sportovce zkouškou odvahy. Utéct horku může být mnohdy větší vítězství než získat medaili.

Průměrná teplota se v létě vyšplhala na 32 stupňů, většina sportovišť však nemá střechu, takže na slunci je výheň.

„Kdo ze Středoevropanů nebo Skandinávců vůbec dojede silniční závod, bude moci říct, že byl úspěšný. A to myslím smrtelně vážně,“ tvrdí šéflékař české výpravy Jaroslav Větvička.

Loni hostily Atény cyklistické mistrovství Evropy do 23 let. Na startu naměřili 49 stupňů. Půlka švédského týmu zkolabovala a nedojela, jiní se po dojezdu motali. Bidon s vodou měli cyklisté po pěti minutách horký, nemohli ji pít, chodidla skoro hořela, dres se nedal ani rozepnout, aby slunce nespálilo hrudník.

A o víkendu má být stejně, muži pojedou 224 kilometrů ve slušných kopcích, ženy v neděli o sto méně. „Bude to boj o přežití. Pro všechny,“ předpovídá český doktor.

Organizátoři se snažili závody pod otevřeným sluncem posunout do stínu. Plave se jen ráno a večer, atleti to samé, start maratonců bude v sedm ráno. Ale už dnes začínají čtyři zápasy fotbalového turnaje žen v pět odpoledne, a to je pořád ještě velké vedro. Potíte se, už jen když čekáte na taxík.

Nejdůležitější je pít, to ví každý. Pro sportovce to platí obzvlášť.

„Za extrémních podmínek dokáže tělo přijmout až 16 litrů vody,“ říká lékař Větvička.

Rady sportovcům jsou jednoduché: hodně tekutin, když to jde, vyhýbejte se ostrému slunci a nezahrávejte si s klimatizací.

„Když na sportovce poleze z vedra nachlazení, je to obrovské dilema. Trénovat, netrénovat? Jde o vrchol kariéry. Často se závodí i pod antibiotiky,“ říká doktor.

Z Čechů si na potíže zatím stěžovala jen jachtařka Šmídová, většina ze 140 sportovců má však teprve dorazit.

Jak si zvyknout na vedro? Na kempech v jižanském prostředí nebo třeba doma v sauně. Veslaři ji k aklimatizaci používali. Jsou to trochu experimentátoři, právě oni si jako první vyzkoušeli chladicí vestu, která z těla teplo odebírá. Třeba skifař Chalupa ji v Aténách jistě použije.

Speciálních vest v národních barvách mají Češi v ledničkách patnáct.
Jinou metodou na zchlazení může být skok do ledové tříště. Ale toho se asi u sportovců nedočkáte.

Proti palčivému slunci budou olympijští sportovci bojovat za pomoci vody a ledu.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz