Klaus se v Aténách těší na basketbalistky

Václav Klaus | foto: Martin StolařMF DNES

10 2004
Praha - Prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek dorazí do dějiště olympijských her v Aténách, chce vidět při sportovních výkonech co nejvíce českých reprezentantů. Nejvíce se asi těší na utkání basketbalistek. Navíc je ženský basketbal jediným kolektivním sportem, v němž bude mít Česko své zástupce.

Podle informací Hradu se Klaus zřejmě vypraví také do veslařského areálu, na některý zápas plážového volejbalu a možná uvidí vystoupení sportovních gymnastek. Návštěvy dalších soutěží budou záviset na časových možnostech hlavy státu i na dostupnosti sportovišť. V řecké metropoli se Klaus zdrží do neděle.

Vedle sportovních zážitků se setká na několika oficiálních recepcích s dalšími šéfy států a vlád či se zástupci panovnických rodů, kteří přijedou na zahájení největší sportovní akce.

"Chtěl bych vidět co nejvíce našich sportovců," řekl o víkendu Klaus v České televizi. Prezident, který hraje tenis, lyžuje, má rád pěší túry a prožívá sportovní klání i jako divák, bude podle svých slov držet palce všem českým olympionikům.  V Aténách bude o medaile nebo čestné umístění bojovat 140 reprezentantů.

Prezident dorazí do Atén podle svého tajemníka Ladislava Jakla ve čtvrtek 12. srpna kolem poledne. Odpoledne si prohlédne olympijský komplex Elliniko, kde navštíví stadion a zázemí části českých sportovců.

V 17.00 se Klaus zúčastní slavnostního vztyčení české vlajky v olympijské vesnici, večer se na českém velvyslanectví setká se sportovci i zástupci Českého olympijského výboru.

Do Atén pojede i Gross a Buzková

V pátek slavnostně otevře Český olympijský dům, zahájí výstavu obrazů a pak se vydá na recepci, kterou pro hlavy států a vlád z celého světa pořádá řecký prezident. Večer pak Klaus zhlédne slavnostní zahájení olympijských her.

Sobotu chce Klaus prožít především jako divák. "V úvahu připadá veslování, některý ze zápasu basketbalu žen a plážového volejbalu," uvedl Jakl. Další den by se prezident rád podíval třeba na sportovní gymnastiku žen i na další sportoviště, kde
může vidět české olympioniky.

Klaus bude prvním prezidentem samostatné České republiky, který se zúčastní olympijských her. Před ním přijel pouze Gustáv Husák v roce 1980 do Moskvy. Na olympiádu se chystá také ministryně školství Petra Buzková, do jejíhož resortu spadá i sport. Odletět by měla stejně jako Klaus ve čtvrtek, podle předběžného plánu stráví v Řecku týden. "Paní ministryně se samozřejmě chystá na slavnostní zahájení, a potom mimo jiné na vodní pólo, sportovní střelbu a lukostřelbu nebo tenis," řekla ČTK Barbora Paříková z tiskového odboru ministerstva.

Ani Buzková nebude chybět při slavnostním vztyčování české vlajky v olympijské vesnici. Přesný program ministryně se bude měnit a upřesňovat až na místě.
Zatím není jisté, zda do Atén přijede i nový český premiér Stanislav Gross, který sám hraje fotbal a bývá častým divákem sportovních utkání. Jeho program se ještě upřesňuje.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz