Klaus chce v Aténách stihnout maximum

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Do dějiště olympijský her v Aténách dorazil český prezident Václav Klaus. Je to po dlouhých čtyřiadvaceti letech poprvé, co se hlava státu objevila na nejvýznamnější sportovní akci světa. Moskevské hry v roce 1980 zřejmě tehdejší československý prezident Gustáv Husák vynechat nemohl... "Chci tady toho stihnout maximum," říká Václav Klaus.

Jaký byl váš program po příletu do Atén?
Po ubytování jsem se sešel s vedením naší výpravy, českou velvyslankyní v Řecku, honorárním konzulem. Ještě jsem neměl čas si sednout někam k moři se skleničkou vína.

Na jaké sporty se v Aténách chystáte vyrazit?
Z těch dnů, kdy se bude sportovat tu budu jen v sobotu a v neděli, a tak chci stihnout maximum. Zřejmě se vydám na střelce a na střelkyně, tam je, pokud tomu dobře rozumím, nějaká naděje na medaili. Potom je spousta rozjížděk našich veslařů, určitě chci vidět cyklisty. Před čtrnácti dny jsem Sosenkovi předával v Praze cenu za první místo v závodě, kde porazil Armstronga. Kdo ví, co se mu může povést tady. A jako bývalý basketbalista se v sobotu večer samozřejmě půjdu podívat na naše ženy.

Prožíváte sportovní zápasy a soutěže?
Já jsem střízlivý člověk. Mám pocit, že sportu trošku rozumím. Sám jsem ho dělal a dokážu ocenit to, co si ocenění zaslouží.¨

Jednou už se tu česká hymna hrála, při dnešním slavnostním přivítání. Kolikrát jí podle vás uslyšíme v Aténách?
No, tak to je slovo do pranice. Konkurence nesmírně narůstá, zemí kde se vážně sportuje je více a více. Takže se raději držím při zemi. Ale párkrát slyšet bych si ji přál.

Máte nějaké své favority?
Já věřím všem, kteří jsou tady.

Nechtěl byste být někdy na jejich místě, zazávodit si na olympiádě?
Kdysi jsem byl nadějným basketbalovým juniorem a rok před olympiádou v Římě jsem dokonce figuroval na velikananánském seznamu asi stovky adeptů na nominaci. Ale jako osmnáctiletý benjamínek jsem jasně věděl, že nemám moc šancí.

Je to po dlouhé době, co hlava státu zavítala na olympijské hry. Kdy jste se rozhodl, že do Atén pojedete?
Dost často se potkávám s nejrůznějšími sportovci a funkcionáři, kteří mě od začátku roku přemlouvali a já jsem pokýval hlavou, že přijedu. Nicméně, když tady vidím to šílené vedro, tak si vzpomenu na zahájení olympijských her v Lillehammeru. Tak jsem seděl na tribuně tři hodiny při teplotě minus sedmnáct stupňů. Druhý den jsem tam byl na běhu žen na 10 km s tehdy mlaďouňkou Katkou Neumannovou a to bylo dokonce pětadvacet pod nulou. A zítra tady může být při zahájení klidně plus třicet, a v sobotu na veslařích pětatřicet. Což je velikánský rozdíl. Mezitím jsem na žádné olympiádě nebyl.

Na zahájení má dorazit 66 prezidentů a celá řada premiérů. Obavy z terorismu jsou obrovské. Jak se na to díváte vy?
Je smutné, že to je jaksi přidáno do těchto olympijských her. Já jsem trochu liknavější, byl bych pro více riskování a méně velekontrol. Ale asi se nedá nic dělat.

Jak dlouho kontroly zdržovaly vás?
No, mě až tak dlouho ne (s úsměvem)

V Aténách nejste poprvé, takže určitě registrujete, co se tu za poslední dobu změnilo?
Dnes jsem byl na obědě s honorárním konzulem České republiky, což je mimochodem řecký právník. A on sám říkal, že sledoval s napětím těch pár let, co se tu všechno událo. A že jakkoli měl pochyby, zda se hry mají do Atén vrátit, tak když se na to dívá s odstupem, je rád, že se to povedlo. Což pro mě je jistým návodem při podpoře Prahy jako olympijského města.

Když jste sledoval problémy kolem výstavby Sazka Areny v Praze, myslíte si, že jsme schopní uspořádat takhle velký podnik?
Já myslím, že Řekové měli nemenší problémy. Pouze mimořádná citlivost našich médií k Sazka Areně způsobila, že se okolo toho děly takové věci. Musíme si všichni přiznat, že byla dostavěna včas a v pořádku.

Václav Klaus navštívil v Aténách olympijskou vesnici.

Český prezident Václav Klaus se zúčastnil v olympijské vesnici v Aténách vztyčování české vlajky.

Slavnostní vztyčování české vlajky v Aténách.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz