Kenteris chválí diváky za nesportovní chování

27 2004
Atény - Až po několika pokusech bylo ve čtvrtek večer odstartováno finále běhu mužů na 200 metrů. Sprintery na trať nechtěli pustit řečtí diváci. Hlukem, ve kterém nebyla slyšet startovní pistole, protestovali proti tomu, že v olympijském závodu chyběl jejich hrdina Kostas Kenteris. "Cítím se chováním publika i podporou kolegů z týmu rehabilitován," rozplýval se po závodu Kenteris.

Řecký obhájce titulu se před startem her za záhadných okolností vyhnul dopingové kontrole a byl za to z aténských soutěží vyloučen; před vyvrcholením jeho parádní disciplíny dalo hlediště zaplněné 74.000 lidí najevo své rozhořčení.

Účastníky závodu diváci před startem rušili bučením, pískotem a skandováním hesel "Hellas" a "Kenteris". Start byl kvůli tomu o několik minut posunut a dokonce musel být opakován. "To byla ta nejlepší věc, jakou jsem za pár posledních let slyšel," řekl Kenteris.

Podezření ze zneužívání zakázaných látek opakovaně odmítl a skandál z Atén vysvětluje tím, že nebyl o povinnosti dostavit se k dopingové kontrole informován. "Cítím se chováním publika i podporou kolegů z týmu rehabilitován," řekl televizní stanici Mytilini Kenteris, za něhož a stejně potrestanou sprinterku Ekaterini Thanuovou se již postavila řada domácích medailistů.

Zastala se jich třeba i Fani Chalkiáová, jež po nevídaném zlepšení dominovala v Aténách překážkářské čtvrtce. "Jsou obviněni bez jakýchkoli důkazů. Postavili je ke zdi a odstřelili," řekla Chalkiáová.

Atletičtí funkcionáři však nesportovní jednání diváků odsoudili. "IAAF nemůže schvalovat žádné chování, které brání atletům v koncentraci. Tohle bylo absolutně nepřijatelné," řekl televizi Mega generální sekretář Mezinárodní atletické federace István Gyulai.

Závod bez řecké účasti skončil absolutním triumfem Američanů, Kenteris okamžitě vyhlásil, že se chystá na comeback. "Všechna ta podpora mi dává sílu a odvahu bojovat o návrat na dráhu," řekl. 

Jeho případem se už začala zabývat mezinárodní atletická federace IAAF. Prozatím rozhodla, že Kenteris i Thanuová mohou až do vyřešení kauzy závodit.

V nevraživé atmosféře zaplněného hlediště Olympijského stadionu si pro zlatou medaili v běhu na 200 metrů doběhl Shawn Crawford před americkými krajany Bernardem Williamsem a šampionem na poloviční trati Justinem Gatlinem.

Crawford vyhrál v nejrychlejším čase letošního roku 19,79 sekundy, Williams o setinu minul hranici 20 sekund, Gatlin o tři. Šestadvacetiletý favorit se vítězstvím rehabilitoval za stovku, kde mu fantastický čas 9,89 nestačil ani na medaili.

Výsledky:
Muži:
200 m:
1. Crawford 19,79, 2. Williams 20,01, 3. Gatlin (všichni USA) 20,03, 4. Fredericks (Nam.) 20,14, 5. Obikwelu (Portug.) 20,14, 6. Buckland (Maur.) 20,24, 7. Unger (Něm.) 20,64, Powell (Jam.) nenastoupil.

Finiš finále běhu na 200 m na OH v Aténách (zleva): Justin Gatlin, Shawn Crawford, Bernard Williams

Autoři: ,
Témata: doping, Justin Gatlin

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz