Kenteris a Thanuová jsou vyřazeni z her

14 2004
Atény - Řečtí sprinteři Kenteris a Thanouová, kteří jsou podezřelí z užívání nedovolených podpůrných prostředků, byli staženi z účasti na OH v Aténách. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký Řeckému olympijskému výboru. Aféra začala ve čtvrtek, kdy se medailisté ze Sydney nedostavili k dopingové zkoušce, oba sportovci byli v nemocnici kvůli údajné nehodě.

Médiím informaci večer potvrdil šéf výboru Lambis Nicolau s tím, že ortel platí minimálně do konečného rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Svrchovaný orgán připravuje výslech atletů na pondělí.

Medailisté ze Sydney Kenteris a Thanuová se nedostavili ve čtvrtek k dopingové zkoušce, za což jim v případě nedostatečného či nevěrohodného alibi podle pravidel hrozí dvouleté zastavení závodní činnosti.

"Rozhodli jsme tak v zájmu navrácení pozitivního klimatu do řeckého olympijského týmu," prohlásil Nicolau po interním hlasování výboru, které dopadlo v poměru 1:5 v neprospěch atletů.

A také v neprospěch jejich trenéra - Christose Tzekose potkal stejný osud jako Kenterise s Thanuovou. "Nemáme se čeho bát, dělali jsme všechno podle předpisů. Budu vděčný za každou podporu," uvedl kouč.

Šéf MOV Jacques Rogge vyzval hned ve čtvrtek oba řecké atlety k tomu, aby se v pátek ráno dostavili k disciplinárnímu řízení. Neabsolvování dopingové zkoušky bez závažného důvodu je totiž kvalifikováno jako pozitivní nález.

Podle informací Mezinárodní atletické federace IAAF se oba prý vyhnuli dopingovému testu i před několika dny v Chicagu.

Kenteris a Thanuová poté v noci na pátek údajně havarovali na motorce poté, co odjížděli z domu svého trenéra. Nehodu však obestírá závoj tajemství.

Agentura SID připomíná, že nikdo vlastně neví, jak se atleti dostali do nemocnice. Navíc prý policie začala vyšetřovat nehodu teprve dnes a prověřuje výpovědi řeckých hrdinů ze Sydney. 

Podle mluvčího nemocnice jsou oba v současné době v nemocnici s lehkými zraněními. Těmi také omlouvali fakt, že se nemohli v pátek dostavit před komisi. MOV nakonec vyhověl žádosti Řeckého olympijského výboru a přesunul projednávání případu obou hvězd až na pondělí.

Řecká olympijská generalita mezitím svolala na dnešek mimořádné zasedání, na němž podle Reuters rozhodla o vyřazení Kenterise a Thanuové z her v Aténách.

Ještě ve čtvrtek přitom představitelé řeckého olympijského týmu omlouvali neúčast sprinterů na testu "chybnou komunikací." Oba však už v minulosti opakovaně prosluli absencemi při nesoutěžních testech.

Podle generálního sekretáře IAAF Istvana Gyulaie "prošvihl" Kenteris za posledních deset měsíců dvě kontroly, Thanuová stejný počet za sedm měsíců. Už v roce 1997 při soustředění v Dortmundu psaly německé agentury o Kenterisově záhadném zmizení po příjezdu komisařů.

Olympijský vítěz ze Sydney v běhu na 200 m byl přitom jedním z hlavních adeptů na zapálení olympijského ohně při slavnostním zahájení.

Řečtí organizátoři dnes přiznali, že sprinter figuroval mezi dvanáctkou kandidátů na čestný post posledního člena olympijské štafety. Oheň nakonec při pátečním ceremoniálu zapálil jachtař Nikolaos Kaklamanakis.

Skandál má dopad i na prodej vstupenek. Pořadatelé zaznamenali výrazný pokles zájmu diváků. Zatímco v posledních dnech se prodalo takřka 100.000 vstupenek denně, už v pátek to byla pouhá třetina. Řečtí organizátoři se nicméně uklidňují, že
to bylo způsobeno i blížícím se víkendem a začátkem dovolených.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz