Kdyby zapršelo, přeje si Štefko do Atén

8 2004
Praha - Róbert Štefko začínal s atletikou za Československa, největší úspěchy dosáhl v dresu Slovenska a kariéru zakončí jako český reprezentant. V přípravě na své třetí olympijské hry odpovídal šestatřicetiletý vytrvalostní běžec ve čtvrtek on-line čtenářům na OH.idnes.cz.

"Bez ohledu na výsledek to určitě bude velký zážitek," řekl šestatřicetiletý vytrvalec.  "Ale před startem na to člověk vůbec nemyslí, v cíli už vůbec ne," smál se Robert Štefko. Kvůli vysokému počtu otázek si dokonce pobyt v redakci  prodloužil o víc než půl hodiny. "Snad jsem lidem zodpověděl všechno, co chtěli vědět. Škoda, kdybych měl víc času, možná by mě napadlo i něco chytřejšího," žertoval vytrvalec, který v březnu dostal české občanství.

Ve dresu s nápisem Slovensko už běhat nebude z pragmatických důvodů - v České republice žije deset let, nové občanství mu usnadní civilní život. "Vím, že se najdou lidi, kteří mi budou fandit dál i tací, co mi to zazlívají," řekl o reakcích ze slovenské strany.

K definitivnímu potvrzení jeho startu v Aténách v dresu Česka chybí už pouze jediný doklad - souhlas Mezinárodního olympijského výboru. "IAAF totiž s jeho změnou občanství souhlasí. Oficiální vyjádření jsme dostali v úterý večer," potvrdil ředitel Českého atletického svazu František Fojt.

Odpovědi Roberta Štefka najděte ZDE

Štefko po průtazích kolem jeho přestupu ze strany bývalého slovenského klubu nad žádnými dalšími možnými zádrhely nepřemýšlí - a v Brdech se připravuje na kopcovitou trať, která jej čeká z Marathonu do Atén.

"Minulou olympiádu jsem měl vysoké ambice, ale teď nevím... V tom teple to bude strašně složité. Zkusím něco vytěžit ze svých zkušeností a z taktiky. Doufám, že mi to vyjde. Na to teplo se připravit nedá, člověk si na něj musí zvyknout," vysvětloval.

Do Atén přiletí kvůli počasí teprve den před závodem, nechce trávit poslední část přípravy běháním po olympijské vesnici. "Snad budu mít štěstí, že se zatáhne nebo zaprší. Nějaká možnost, že by mohlo zapršet, tam je," neztrácel naději. Předešlé dva starty pod pěti kruhy nebyly zcela podle jeho gusta - v Atlantě 1996 vypadl v rozběhu na 10 000 m a v Sydney 2000 maraton nedokončil. "Ale tohle je pro mě velká výzva, poperu se o co nejlepší výsledek," dodal odhodlaně.

Zkušenosti má - v Londýně 1998 si zaběhl osobní rekord v maratonu 2:09,53 hod a skončil šestý, v New Yorku  o rok dříve sedmý za 2:11,11 min. "Newyorský maraton je asi nejlepší ze všech, má neuvěřitelnou atmosféru," zhodnotil.

V období do Atén žádné převratné věci nechystá - v tréninku chce zvládnout tradičních 1600 km měsíčně. "Když je teplo, mám v Brdech ideální podmínky. I když v Aténách to bude asi horší," je si vědom náročnosti olympijského maratonu. Raději běhá v chladu než ve vedru.

Diety nedrží, dva dny před startem si klidně dá slaninu. Ale nejdůležitější je pro něj pitný režim. "Čtrnáct piv za týden zvládnu," žertoval. V průběhu maratonu však třeba nejí, normálně vypije tak půllitru tekutin. V Aténách je však připraven na větší dávku.

Róbert Štefko se při Pražském mezinárodním maratonu stal mistrem republiky.

Autor:

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz