K odhalení dopingu pomohl trenér

23 2004
Atény - Jen několik hodin poté, co si Justin Gatlin zajistil slávu nečekaným vítězstvím v ostře sledovaném stometrovém sprintu, řekl si v olympijských Aténách o svůj díl popularity i jeho trenér Trevor Graham. Úspěch amerického atleta mu rozvázal jazyk a přiznal, že to byl on, kdo stál za loňským odhalením nového steroidu THG.

Graham se nyní sám představil jako onen záhadný odesilatel injekční stříkačky s látkou, která se do té doby nedala běžnými kontrolními metodami v těle sportovců zjistit. Důkaz adresovaný americké antidopingové laboratoři USADA byl na počátku skandálu, v níž figurují coby klienti obviněné kalifornské laboratoře BALCO špičkoví atleti v čele se sprinterskými esy Marion Jonesovou a Timem Montgomerym.

"Pro mě jako pro trenéra nastal ten pravý čas to udělat. Nelituji, udělal bych to znovu," prohlásil trenér, jenž ještě v prosinci 2002 měl Jonesovou i Montgomeryho v péči. Okamžitě musel čelit otázce, zda by Gatlin získal v Aténách zlato, kdyby aféra nevznikla. "Tehdy jsem nemohl tušit, co se stane. Prostě to nevím," vyhnul se odpovědi.

Vloni v červnu prý jen poslal anonymně substanci k prozkoumání a podepsal se jako "dobře známý trenér atletů", který se dostal k nové účinné droze, již užívají přední závodníci. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, laboratoř MOV v Los
Angeles záhy vyvinula test na zjištění THG a skandál byl na světě.

Ze zneužívání nové látky už byli usvědčeni a na dva roky potrestáni britský mistr Evropy Dwain Chambers a američtí atleti Regina Jacobsová, Kevin Todt, Melissa Priceová a John McEwan. K užívání THG se přiznala i diskvalifikovaná mistryně světa Kelli Whiteová a vyšetřováni jsou další skvělí atleti jako světový rekordman na stovce Montgomery, Chryste Gainesová či další bývalí Grahamovi běžci Alvin Harrison a Michelle Collinsová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz