Janáček věří, že na OH do Atén pojede

6 2003
Praha - Osobní rekord má o šest centimetrů lepší, než jaký je limit mezinárodní atletické federace na olympiádu. Český tyčkař Štěpán Janáček, jenž ve čtvrtek trpělivě on-line odpovídal čtenářům iDNES, věří, že ho splní. "Neměl by být až takový problém 570 cm skočit. Snad do Atén pojedu," věří reprezentant.

Odpovědi Štěpána Janáčka čtěte
ZDEJanáček se v hodinovém on-line rozhovoru nevyhnul žádné otázce. O olympijském vrcholu ale mluvil s respektem. Opatrně. "Nejdříve se tam musím dostat. To se mi povede pouze v případě, že mi bude sloužit zdraví. Výkon v Atenách závisí na zdraví a celé přípravě, která je před námi," uvedl šestadvacetiletý závodník, jehož dosavadním životním úspěchem je páté místo z loňského mistrovství Evropy v Mnichově.

Rád by ke dvěma stříbrným medailím ze světových univerziád přidal další. Ale nepočítá s tím, že by se mu to povedlo už na olympiádě. "To je nereálný sen. Možná česká výprava přiveze deset medailí, ale kdo to bude, si netroufnu tipovat. Každý sportovec se bude chtít v Aténách vytáhnout." Rád by se dožil olympijského svátku i doma v Praze, ale příliš nevěří, že se tak velká akce v Česku uskuteční. "Nevidím to moc reálně."

V červnu se podrobil operačnímu zákroku na patní kosti, která mu způsobovala vleklou bolest achillovky. "Rozhodnutí odjet na srpnové mistrovství světa do Paříže jsem učinil po trénincích, které ukazovaly na to, že bych se maximálním výkonem v dané chvíli mohl dostat do finále. Proto účasti nelituji. S výkonem 520 cm jsem spokojen nebyl," ohlédl se člen pražské Dukly za letošním vrcholem sezony.

Skočíte šest metrů? "Myslím si, že je to možné, když se sejdou všechny potřebné podmínky a fyzické síly s ideální technikou skoku," odpověděl.

Rád vzpomíná na desetibojařské začátky. Zatímco Tomáše Dvořáka považuje za největšího kapitána na Dukle, dalšího reprezentanta Romana Šebrleho naopak tipuje na vítěze v anketě Atlet roku.

"O další místa se podělí Věrka Pospíšilová, Jarda Bába, Tomáš Dvořák, Honza Železný, Tomáš Janků, Jirka Mužík a Adam Ptáček. Je to těžké, snad jsem na nikoho nezapomněl," říká s rozmyslem. "Kdo bude Sportovec roku? Myslím si, že se nedají srovnávat vzájemně všechny sporty objektivně, a proto bych vyhlašoval ne jednoho, ale třeba deset nejlepších sportovců republiky."
 
Odpovídal i na otázky ohledně dopingu. "Sám za sebe doping odsuzuji. Nevěřím, že ten kdo jde čistou cestou by bral neotestované přípravky, u kterých by hrozila nebezpečná situace. Jsem rád, že se i americká asociace konečně probrala a nebrání se zveřejňování jmen a odhalování svých sportovců. Naopak dopingovým kontrolám fandím. Jsem kdykoliv k dispozici. Mám za to, že sportovec je schopen ohlídat si jaké látky se do jeho těla dostanou," říká.

Zmínil se i o vztahu s polskou čtvrtkařkou Grazynou Prokopekovou, za kterou jednou až dvakrát měsíčně jezdí do Gdaňska nebo Varšavy. "Nejvíce mě na Gražce zaujalo, jakou okolo sebe vyzařuje jiskru do života," dodal.

Český olympionik Štěpán Janáček odpovídá čtenářům iDNES.

Tyčkař Štěpán Janáček diktuje odpovědi na otázky čtenářů.

Skokan o tyči Štěpán Janáček přemýšlí, co odpoví na dotaz čtenáře.

Odpovědi Štěpána Janáčka při on-line rozhovoru zaznamenává redaktor iDNES.

Tyčkař Štěpán Janáček byl hostem předolympijského on-line rozhovoru na iDNES.

Štěpán Janáček v redakci iDNES.

Český reprezentant ve skoku o tyči Štěpán Janáček.

Redaktor iDNES Jaroslav Beránek vysvětluje tyčkaři Štěpánu Janáčkovi princip on-line rozhovoru.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz