Jachtařka Šmídová prožila den dvou tváří

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Den dvou tváří prožila v Aténách jachtařka Lenka Šmídová. Nejprve dokázala vyhrát třetí rozjížďku třídy Evropa, pak však ve čtvrté, jejíž start byl kvůli nepříznivým podmínkám několikrát odkládán, skončila až třináctá. "Doufám, že se právě tahle třináctka bude škrtat," přeje si.

V průběžném pořadí ji patří šestá příčka, z jedenácti jízd se v konečném účtování škrtá jen jedna. "Pořád jsme na začátku, čekají nás ještě dvě třetiny jízd, je to otevřené" upozorňuje na ošidnost prognóz. "Výborně zatím jede Norka Sundbyová, ale ostatní holky hrabou. Není tam nikdo, kdo by měl vyrovnané výsledky."

Triumf ve třetí rozjížďce jí potěšil. "Všechno šlo bez problémů, vítr vál příznivý a nijak silný," pochvalovala si. Před podvečerní čtvrtou jízdou poskočila na čtvrté místo.

"Ono ale není zas tak důležité vyhrávat rozjížďky, ale spíš výsledky stabilizovat. Dojíždět pokaždé tak kolem šestého až osmého místa. To zaručuje solidní umístění na konci," upozornila.

Jízdu číslo čtyři by však raději z výsledků vymazala. "Vítr o stoosmdesát stupňů otočil, foukal přes břeh a hodně to skákalo. Ani start se mi nepovedl ideálně. Dvě závodnice se tam chytli a já se jim vyhýbala."

Přesto nejela špatně, v jednu chvíli se propracovala už na čtvrté místo. "Jenže pak přišel pro mě nepochopitelný krok rozhodčích. Vyvěsili vlajku povolující pumping (aktivní nabírání vzduchu plachtou) a závod se úplně změnil. Nám vepředu lehly plachty, přišel vítr z druhé strany  a zezadu se přes nás přehnaly mohutně pumpující soupeřky. Byla to ale i moje chyba, že jsem se nechala dvěma blokujícími loděmi zatlačit pryč."

Tato událost podle české jachtařky závod výrazně ovlivnila. "Já to nechápu, vždyť pumping se povoluje až za větru nad dvanáct uzlů. A tady foukalo okolo šesti sedmi. Bavila jsem se s ostatními závodnicemi a všechny se nad tím taky dost podivovaly." Protestovat by však prý nemělo smysl. "Nic by se nezměnilo," míní.

Odjety jsou čtyři jízdy z deseti a Lenka Šmídová se už musela potýkat s několika událostmi, které na pohodě nepřidají. Řešil se její protest, potýkala se s bolavými zády a stejně jako soupeřky musela zvládat odklady programu. V pondělí se nejezdilo vůbec, v úterý se posunoval začátek oné nešťastné čtvrté jízdy.

"Záda už jsou v pořádku. V pondělí jsem strávila dvě hodiny na rehabilitaci, to mi moc pomohlo," hlásila. Bolesti jí přepadly hned v první den soutěže.

"Foukal silný vítr a já měla nastavenou hlubokou plachtu na slabý vítr. Trochu jsem si hrábla. Jak přifouklo, nedokázala jsem se svou váhou táhnout," popsala své trable. "Taky mi moc nepřidalo, že jsem v neděli hned po závodě šla na protest a vůbec jsem se nestačila protáhnout tak, jak jsem zvyklá," dodala.

Protestovala proti stylu jízdy Nizozemky Carolijn Brouwerové, tedy stejné jachtařky, která jí naopak svým protestem po poslední rozjížďce připravila na loňském MS o medaili. "Jo jo, byla to ta moje kamarádka," usmívala se Lenka Šmídová.

"Ona měla právo plavby a já jsem se jí vyhýbala. Při křižování proti větru jsem jí podjížděla. Když se jedna loď uhýbá druhé, pak podle pravidel ta co má právo jízdy nesmí změnit směr. Přesně to ale ono udělala, a já do ní nabourala" popisuje konflikt na vodě.

Rozhodčí dali zapravdu české jachtařce a Nizozemku, která se marně snažila také protestovat,  diskvalifikovali.

Sarah Blancková z Austrálie (vpředu) a česká jachtařka Lenka Šmídová.

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz