Ukradli jim tribunu. Pak jeli o olympiádu

5 2004
Praha - Boj vodních slalomářů o olympiádu zahájila u trojského kanálu krádež tribuny. Neznámý zloděj přes noc naložil a odvezl železnou konstrukci za sedmdesát tisíc korun. „Obvolali jsme sběrny, jestli ji tam neprodal. Nikde nic,“ vzdychl trenér Jiří Rohan. „Svět se zbláznil,“ prohlásil jeho svěřenec, bronzový olympionik Marek Jiras.

„Ale stačí se podívat, jak jsou lidé k sobě bezohlední v autobuse nebo metru. Čemu se pak divíme?“

Pražská Troja o víkendu hostila dva ze čtyř českých kvalifikačních závodů o postup na hry. Po nich se vodáci dál utápějí v nejistotě. Pouze jedna žena triumfuje, pádluje v jiné dimenzi: Štěpánka Hilgertová.

V sobotu vyhrála o šest vteřin, v neděli o deset! Manžel Luboš ji oblékl do teplé mikiny, sám však byl rozzlobený. Na trenérskou radu. „Jen se ukazuje, jaká to je hloupost, když Štěpánu přinutili, že musí v kvalifikaci startovat. Místo toho jsme mohli tři měsíce trénovat v teple v Austrálii.“

Šéftrenér Jiří Pultera nesouhlasil: „Byl by to precedens. Nenominujeme do Atén od stolu, dáváme stejnou šanci všem.“ Hilgertová má po galapředstavení v Troji postup na hry takřka jistý, v nominačním pořadí vede o osm bodů. Ale ujistila: „Nemíním předčasně slavit.“ Kvalifikace bývá krutá a nelítostná.

Před olympiádou v Sydney v ní uvízl i Lukáš Pollert. Náhradní termín neexistuje, omluvenky neplatí. „Musíte jet, i když je vám sebevíc blbě,“ řekla Irena Pavelková.

V týdnu onemocněla zánětem horních i dolních cest dýchacích. „V nemocnici mi napíchli nos obří jehlou. Nespala jsem, trénovala jen 20 minut denně,“ vyprávěla. Stále nemůže dýchat.

Dvě druhá místa proto mají pro Pavelkovou cenu zlata. „I když za Štěpánou jsem nabrala ztrátu velkou jak tirák s přívěsem.“

Také letos budou kvalifikační oběti, třeba mezi deblkanoisty. Ze tří lodí, medailistů ze světových akcí, jedna do Atén nepojede. „Je to zatím superzamotaný,“ povídal Jiras. Kvůli dubnové zkoušce nervů se připravovali v třeskutých mrazech. „Na Trnávce dokonce v ledové tříšti,“ dodal jeho parťák Tomáš Máder.

Včera skončili třetí, naštvaní. Vyhráli Jaroslavové Pospíšil a Pollert, duo se specifickou přípravou. V zimě si od sebe odpočali, Pollert pracoval na vědeckém úkolu v Trondheimu.

„Plavil jsem se tam jen na šéfově jachtě,“ usmál se. Pospíšil si přivydělává tím, že rozváží alkohol. „Před závodem jsem zašel do hospody. Mně pivo neuškodí,“ tvrdil.

Jsou tu ještě Volf se Štěpánkem, stříbrná loď z mistrovství světa. Kdo přijde zkrátka? „Postoupit z kvalifikace je těžší než olympiáda,“ soudí Jiras. „Tam už je to potom i o klice.“

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz