Olympijští funkcionáři mají rádi Mozarta

10 2004
Praha - Členové Mezinárodního olympijského výboru na začátek jednání v Aténách vyzkoušeli hlasovací zařízení a přitom ukázali, že jejich nejoblíbenějším skladatelem je Wolfgang Amadeus Mozart. Pro zkušební volbu si vybrali imaginární Cenu MOV za klasickou hudbu, v níž soutěžili Mozart, Schubert a Beethovenem. Po drobných průtazích mohl předseda MOV Jacques Rogge vyhlásit: "Výsledkem je: zvolen byl pan Mozart".

Dopoval také boxer
Svůj dopingový skandál mají pár dní před zahájením olympijských soutěží také boxeři. Dopingovou kontrolou v dějišti her neprošel Keňan David Munyasia, jenž byl pozitivně testován na zakázaný stimulant cathin. Čtyřiadvacetiletý boxer, jenž měl africkou zemi reprezentovat v bantamové váze, byl okamžitě vyloučen ze soutěží na hrách.

Capriatiová bude v Aténách chybět
Olympijská vítězka tenisového turnaje z Barcelony 1992 Jennifer Capriatiová se nezúčastní her v Aténách. Osmadvacetiletá Američanka, sedmá hráčka světového
žebříčku, se odhlásila kvůli zranění stehenního svalu.  Capriatiová se tak nezúčastní již třetích her za sebou.

Maskoti sklízejí posměch
Maskoti aténských olympijských her nemají lehký život. Figurky pojmenované po řeckých bozích Phévos a Athéna si zatím mezi fanoušky valnou přízeň nezískaly, média se jim navíc kvůli jejich tvarům posmívají. Novináři označují postavičky za 'oživlé kondomy', někteří je považují za nechutné 'mutanty po atomovém neštěstí'. Postavičky maskotů, jedna v oranžové a druhá v modré barvě, tvarem připomínají obrácený trychtýř. Z dolní široké části vyrůstají obří nohy jen se čtyřmi prsty. 
 
Tramvaje na lové lince mají zpoždění
Nová tramvajová trať, jež byla v Aténách s velkou slávou uvedena do provozu teprve před dvěma týdny, přidělává pořadatelům olympijských her starosti. Tři dny před slavnostním zahájením sportovního svátku nabírají soupravy na lince až více než
půlhodinová zpoždění. Podle řeckého deníku Ta Nea to způsobuje to, že tramvaje nedokážou v elektronickém systému semaforů správně vyslat "zelenou vlnu".  
 
Kubánci si dům vyzdobili Fidelem
Obří plakát kubánského diktátora Fidela Castra v olympijské vesnici vyvolal vzrušené reakce. Televizní štáby při návštěvě v dočasném bydlišti sportovců natočily transparent s obrazem revolucionáře, který pokrýval téměř celou jednu stěnu
třípatrového domu.  Organizátoři olympiády se nyní obávají, že nepovolená reklama
reprezentantů 'Ostrova svobody' vyvolá politické protesty.
 
Řečtí řidiči musí ustoupit cyklistům
Další omezení čekají od středy řidiče v ulicích Atén. Kvůli tréninku silničních cyklistů na olympijský závod totiž policie zcela uzavře část centra města. Auta, která jsou obvykle v řecké metropoli pány ulic, tak budou muset ustoupit kolům, jež se běžně
v aténském provozu takřka nevyskytují. 

Americké fotbalistky si zařídily vlastní ceremoniál
Fotbalistky Spojených států letos budou muset vynechat slavnostní zahajovací ceremoniál, proto si uspořádaly jeho soukromou miniverzi. "Udělaly jsme si vlastní kostýmy a natáčely si to," řekla kapitánka Julie Foudyová. "Byla to legrace," dodala.  Jak kostýmy vypadaly, ale nechtěla prozradit. Nabídla jen mlhavé náznaky. "Bylo to něco mezi polyesterovým vzhledem z roku 1965 a něčím mnohem módnějším," řekla.

Němcům se nelíbí provokativní tričko
Tričko s nápisem 'Blitzkrieg - jen jeden zápas' pohoršilo na nejvyšší míru čestného předsedu Německého olympijského výboru Walthera Trögera. Funkcionář potkal v Aténách v olympijské vesnici sportovce oblečeného v tričku s provokativním heslem odkazujícím na nacistickou taktiku z úvodních dnů druhé světové války a okamžitě si na to stěžoval na zasedání MOV komisi sportovců.  "Něco takového bychom měli v olympijské vesnici okamžitě zarazit," řekl Tröger.
 
Vstupenky rychle mizí z prodeje
S blížícím se slavnostním zahájením olympijských her stoupá podle očekávání i prodej vstupenek. Pořadatelé dnes oznámili, že své majitele už našlo 2,5 milionu lístků, což je necelá polovina z připravených 5,3 milionu vstupenek. Nejvíce je v poslední době zájem o místa v hledišti na atletických závodech a fotbalových zápasech. Jejich prodej tvoří 25 až 30 procent z celkového odbytu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz