Olympiáda? Jen větší závod, říká kajakářka

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Naposledy v semifinále párkrát zabrala pádlem a věděla: Končím. Kajakářka Michaela Strnadová pak už jen doplula ke břehu, nechala si vytáhnout loď a bilancovala, jak vidí prožitý sen - prožít coby závodnice olympiádu v Aténách. "Není to tu ničím výjimečné," míní trojnásobná mistryně světa na divoké vodě.

Byla zvědavá na olympijskou atmosféru a rozdíl oproti jiným šampionátům a větším závodům. Proto se přeškolila na rychlostní kanoistiku a uspěla v kvalifikaci.

"Díky větší reklamě je tu víc lidí, ale nemůžu říci, že by se to výrazně lišilo třeba od mistrovství světa. Dokonce mi přijde, že tu je menší účast států než tam," všimla si čtyřiadvacetiletá závodnice.

Žádný olympijský tlak necítila. "Snažím se zajet stejně dobře jako na jakémkoliv jiném závodě. Větší stres asi přožívají kandidátky na medaile" podotkla Strnadová, pro níž by byl postup do finále velkým úspěchem.

Olympiádu považuje za příliš megalomanskou a mediálně nadsazenou. "Není to ničím výjimečný závod, jen tu jsou větší peníze," míní.

Pobyt v Aténách strávila před závodem prakticky jen na dvou místech - na kanále Schinias a v olympijské vesnici.

"Říká se, že je pěkné bydlet ve vesnici, kde potkáte řadu sportovců odjinud. Jenže ono jich je tam tolik! A s těmi známými stejně nemáte šanci se potkat," říká o svém dočasném domově.

Areál Schinias před olympiádou znala jen z prospektů. "Jezdí se poměrně rychlé časy. Je tu sladkoslaná voda a loď je tudíž víc na hladině. Záběr je těžší, trať je mělčí než jinde," uvedla Strnadová. Řasy, které ji postrašily při tréninku, si při závodění už nevšimla.

Z dosaženého olympijského výsledku zklamaná není. "Očekávala jsem, že to takhle dopadne. Měla jsem malou naději na finále. Pokusila jsem se pro to udělat maximum, ale nestačilo to," zhodnotila svůj výkon v rozjížďce a semifinále závodu kajakářek na 500 metrů.

Je jí líto, že se na olympiádě nejezdí dvojnásobná trať. "Pětistovka je pro mě krátká, já spíš vydržím dlouho pracovat ve vysokém tempu. Od deseti let poměrně tvrdě trénuji, abych vydržela patnáctiminutovou trať," říká slalomářka a rychlostní kanoistka v jedné osobě.

Musí se rozhodnout, které z obou disciplín dá přednost. "Proberu to se svým sjezdovým trenérem. Přeju si na podzim se věnovat rychlostní kanoistice, protože to znamená všeobecnou přípravu. Tu musím dělat i pro sjezd, a když budu jezdit na rychlostním kajaku, tak mi to neuškodí," naznačila své plány.

Jaro bude složitější. "Záleží, jak se mi nebudou překrývat nominační závody. To by přece jen dostala asi přednost divoká voda," říká Strnadová, která se za dva roky, co jezdí na rychlostním kajaku, zrychlila o deset sekund.

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz