Debloví klasici mají tajný medailový sen

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Na jejich hru se krásně dívá. Není to silový tenis postavený na dělových ranách, ale lahodné technické představení nazdobené překvapivými a přesně provedenými finálními údery. Martin Damm s Cyril Suk předvádějí tenis ze staré školy, míněno v tom nejlepším smyslu. Ostatně mají na to svůj věk, prvnímu je dvaatřicet, druhému ještě o pět let více. Na olympijském turnaji jsou však oba veteráni poprvé.

"V roce 2000 jsem byl zraněn, a tehdy jsem už vůbec nepočítal s tím, že bych se ještě někdy mohl na olympiádu dostat," přiznává sedmatřicetiletý Cyril Suk. "Musím říct, že jsem strašně rád, že se mi to na sklonku kariéry ještě podařilo."

Opožděnou olympijskou premiérou Suk připomíná ještě starší a mnohem slavnější debutantku, Čechoameričanku Martinu Navrátilovou. "Nedávno jsme šli po ní trénovat na kurt, a tak jsme se tomu smáli. Říkala, že dokázala tak dlouho hrát díky přísné životosprávě, správné stravě i rehabilitaci. Klobouk dolů, že to tak dlouho dokáže."

Specialisté na tenisovou čtyřhru patří k nejstarším českým olympionikům, přesto jsou to nováčky. A oba jsou příkladnými tenisovými profesionály, přesto považují start pod pěti kruhy za vrchol své kariéry. "Kdybychom získali medaili, tak bych to určitě považoval za maximum, co jsem mohl v tenise dosáhnout," tvrdí Martin Damm.

Žijí společně s ostatními reprezentanty v olympijské vesnici a užívají si atmosféry, která tam panuje. "Je hezké být součástí takové společnosti," usmívá se Martin Damm a Cyril Suk to rozvádí: "Bydlíme v jednom domě se stolními tenisty, basketbalistkami a vodáky. Je zajímavé s nimi mluvit a poznávat je. Když se pak na ně dívám v televizi, je to najednou úplně jiný vztah."

Olympijskou premiéru však prožívali především se svými tenisovými přáteli, kteří se přišli podívat na utkání s řeckou dvojicí Economidis - Mazarakis přímo do hlediště. Vedle Jiřího Nováka či trenéra Jaroslava Navrátila seděla i Cyrilova sestra Helena Suková, dvojnásobná olympijská medailistka. "Moc mě potěšilo, že se na mě přišla podívat," řekl mladší z tenisové sourozenecké dvojice.

Oba hráči při utkání, které se celé odvíjelo podle jejich diktátu, na své krajany často obraceli zrak a občas na ně i gestikulovali. "Kluci si ze mě dělají legraci, že mám slabší bekhend, a mě zrovna jeden vyšel perfektně. Tak jsem se na ně otočil a naznačoval jsem, že se pletou, že mám přece bekhend skvělý," usmívá se Suk.

První set pondělního zápasu dlouho směřoval ke "kanáru", výsledku 6:0. Řekové získali čestný bod až v poslední možné chvíli, když už Damm podával na vítězství. Druhý díl utkání už byl vyrovnanější, ale český pár žádné drama nedopustil a vyhrál 6:4.

Temperamentní řecké publikum při takovém vývoji ani nestačilo ukázat, co všechno dokáže. "Náhodou jsme si včera pustili televizi v okamžiku, kdy Pierceová s Mauresmovou hrály proti Řekyním, a viděli jsme, jak diváci bouřlivě povzbuzují své hráčky. Atmosféra byla podobná zápasům Davis Cupu," všiml si Suk. "Ale my jsme začali výborně, takže diváci ani neměli čas začít nějak bláznit," oddechl si Damm.

Až ve druhém setu, když Řekové byli blízko k průlomu českého servisu, lidé ožili. Z tribun se dokonce ozvalo: "Remember Euro!" Byla to narážka na fotbalový šampionát, kde řecký outsider porazil českou reprezentaci a nakonec dosáhl až na titul. "Zaslechl jsem to, to mi malinko spadly koutky. Ale bylo to vlastně docela vtipné," řekl Damm.

Řecká dvojice patřila k nejslabším účastníkům turnaje, Češi jsou naopak sedmí nasazení a touží po úspěchu. Ač byli každý dotázán v jinou chvíli, jejich odpovědi na medailové téma se shodují. "Medaili tady chce každý sportovec," říká Suk. "Olympiáda je o medailích, člověk by sem měl jet určitě s tím, že ji chce přivézt, jinak to je o ničem," říká Damm a pokračuje: "Nejsem příznivcem toho, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Já když někam jedu, tak proto, že chci vyhrát."

V hlavách mají medailový sen, ale zůstává jim i pokora. "Medaile, to je to sen, ale radši si netroufám ani takhle uvažovat. Kdybych si říkal, že ji musím mít, tak bych taky mohl být hrozně zklamaný," svěřuje se Suk.

Své ambice budou tenisté obhajovat už dnes odpoledne, kdy je čeká utkání s chorvatským párem Ančič, Ljubičič. "Nejsou to sice debloví specialisté, ale oba jsou výbornými hráči ve dvouhře, a to může být někdy ještě horší," uvědomuje si Damm. Proti silovým hráčům budou muset změnit styl i čeští klasici. "Oba výborně servírují, takže na rychlém kurtu asi k velkým výměnám docházet nebude," tuší Suk. Utkání začíná v 16 hodin středoevropského času.

Tenisté Martin Damm (vpravo) a Cyril Suk v prvním kole olympijské čtyřhry porazili domácí pár Konstantinos Economidis, Vasilis Mazarakis.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz